Modeling a patrol mission with C-BML: A case study
Karakol görevinin C-BML ile modellenmesi: bir durum çalışması
- Tez No: 287336
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKAN TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde komuta kontrol sistemleri, askeri simülasyonlar, karar destek sistemleri gibi birçok sistem; operasyon planları, emirleri ve askeri konsept dokümanlarında bulunan bilgileri kullanmaktadır. Bu bilgiler genellikle uygulamaya özel bir şekilde sistemlere dâhil edilmektedir. Sistemler arası gün geçtikçe artan birlikte çalışabilirlilik ihtiyacına istinaden, sistem girdi ve çıktılarını formalleştirerek makine tarafından anlaşılır bilgi elde etmek için, birçok alana özel dil ortaya çıkmıştır. Bu dillerden birisi halen geliştirilme aşamasında olan Koalisyon Harp Yönetim Dilidir (C-BML). Bu çalışmada, bir senaryo geliştirilerek, bünyesinde insansız suüstü araçları bulunduran ve korsanlıkla mücadele amacı güden bir organizasyon tanımlanmıştır. İnsansız suüstü araçları tarafından icra edilecek karakol vazifesine ilişkin emirler ve raporlar kurgulanmış ve C-BML ile modellenmiştir. Emirleri modellemek için, emirlerdeki faaliyetlerin fonksiyonel ve zamansal analizleri yapılmıştır. Senaryo kapsamında emirlerin, raporların ve görev taleplerinin C-BML'de temsil edilebilirliği incelenmiştir. Bir C-BML kullanıcısı bakış açısıyla C-BML'in ifade etme yeteneği hakkında bazı tartışmalar öne sürülmüştür. Ayrıca bu çalışmanın müteakip C-BML modelleme çalışmaları için bir kılavuz olarak kullanılabileceği beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, many military software-intensive systems such as command and control systems, military simulations, and decision support systems require the same military knowledge found in operation plans and orders, which are mostly imported to the system in an application specific form. Due to the increased need for interoperability among those systems, many domain specific languages arise in order to formalize the inputs and outputs to obtain machine-processable knowledge. A major domain-specific language is the Coalition Battle Management Language (C-BML), which is currently under development. In this work, a scenario is developed and a coalition combat organization that has unmanned surface vehicle (USV) units under command is created for fighting with piracy. The orders and reports related to the patrol mission for USVs are set up and modeled using C-BML. In order to model the orders, functional and temporal analyses of the actions in the orders are performed. Representability of the military orders, reports, and requests in the scope of the scenario domain in C-BML is examined. Discussions about expressiveness of C-BML are offered from C-BML adopter perspective. Furthermore, we anticipate that this study will serve as a guideline for further C-BML studies.