La détérmination du temps de renouvellement du contrat des flottes de véhicule louées par le crédit-bail en utilisant des méthodes de l'analyse de remplacement sous le critere du progres technologique
Finansal kiralama yoluyla kiralanan araç filolarının kontrat yenileme zamanının teknolojik gelişim kriteri altında yenileme analizi yöntemleri kullanılarak belirlenmesi
- Tez No: 287343
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. LEVENT DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Finansal kiralama geniş bir uygulama alanına sahip finansman yöntemlerinden biridir. Yenileme analizine gelince, o da mühendislik ekonomisi, yöneylem araştırması ve yönetim bilimlerinin başlıca konusunu oluşturmaktadır.Gelişen teknolojiyle birlikte yeni olana yönelmek, doğru zamanda bir ekipmana sahip olma kararı verebilmek ve karar verdikten sonra da belli bir bedel karşılığında istenene sahip olabilme imkânı bulabilmek bir şirket için iki önemli problemdir. İlki yenileme analizinin konusu iken diğeri finansal kiralamanın konusu olmaktadır. Bu çalışmada her ikisine de yer verilmiştir.Buradaki amaç finansal kiralamaya konu olan bir araç filosunun en iyi değiştirilme zamanını belirlemek ve maliyet bazında kiracı ve kiralayana kayıp getiren tüm sonuçlardan kaçınmaktır. Bunun için, yapısında farklı sabitler barındıran ve teknolojik gelişimin satın alma maliyetleri ve bakım onarım maliyetleri üzerindeki etkisini yansıtan bir metodolojiden yararlanılmıştır. Aynı zamanda bu metodolojinin amacı olası bütün maliyetlerin şimdiki değerini minimize etmektir.Bu yöntemin uygulamasında, gerçek verilere dayalı özel bir model yaratılmış ve bu model bazı varsayımlar ve şartlar altında çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
Leasing is one of the financial methods, that has a wide range of application. Regarding to the replacement analysis, it is one of the fundamental topic of engineering economics, operations research and management sciences.Respect to the developing technology, people tends to acquire the new equipment. Having a decision for owning the right equipment on the right time and finding the occasion to possess it with a determined cost are the two important problems. The first one is the subject of the replacement analysis when the second one is the subject of the leasing. In this study we deal with both of them.The objective here is to determine the appropriate replacement time of a fleet by using lease and to avoid from the issues for both side, namely lessor and lessee. Therefore, it has been utilized a methodology that consists inside different constants and reflects the influence of technological change on the purchase costs and maintenance and operating costs. In the same time, the objective of this methodology is to minimize the present value of all probable costs.By the application of this method, it has been developed a special model relied to the real data and this model has been solved under some assumptions and conditions.