The performance evaluation of Turkey's export to Ireland using data envelopment analysis
Veri zarflama analizi ile Türkiye?nin İrlanda?ya ihracatının performans değerlendirmesi
  1. Tez No: 287344
  2. Yazar: AYŞE ÜLGEN ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. S. ŞEBNEM AHISKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye'nin İrlanda'ya olan 2008 yılı ihracatının performansı üretim sektöründe ilk 100 ihraç ürünü temel alınarak değerlendirilmiştir. İhracat performansının sağlıklı bir şekilde değerlendirilebilmesi çeşitli niteliksel ve niceliksel kriterlerin göz önünde bulundurulmasını gerektirmektedir. Bundan dolayı, çok kriterli karar verme (MCDM) problemlerinin çözümünde sıkça uygulanan ve sadece niceliksel kriterler kabul eden bir model olan veri zarflama analizi (DEA) modelinin yanısıra hem niceliksel hem de niteliksel kriterler ile başarılı bir şekilde çalışmaya müsade eden bir DEA modeli olan belirsiz DEA (IDEA) modeli de kullanılmıştır. Tez çalışması boyunca DEA veya IDEA'yı takiben çeşitli daha yüksek ayrım güçlü yöntemler uygulanarak ele alınan üretim sektörleri ihracat performanslarına göre sıralanmış ve Türkiye'nin toplamdaki ihracat performasını arttırmak adına hangi sektörlere eğilinmesi gerektiği konusunda yönetimsel anlamda görüşler sunulmuştur. Sıralandırmanın gerçekleştirilebilmesi icin sektörlere dair nesnel ve öznel veriler toplanmıştır. Nesnel veriler TUİK (Turk İstatistik Kurumu), CSO (İrlanda Merkez İstatistik Ofisi), DTM (Dış Ticaret Müsteşarlığı) ve TCMB (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası)'den, öznel veriler ise çalışma sırasında oluşturulan bir anketin konu üzerinde uzman bir kişi tarafından doldurulmasıyla elde edilmiştir. Hedef sektörler sıralandıktan sonra en kötü performansa sahip sektöre bir duyarlılık analizi uygulanarak hangi faktörlerin değişiminin söz konusu sektörün ihracat verimliliğini arttıracağı belirlenmiştir. Ayrıca en yüksek performansa sahip olduğu belirlenen sektörlerin verimliliklerinin daha fazla gelişime açık olup olmadığı ürün bazlı bir analiz yardımıyla kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate the performance of Turkey?s export to Ireland in 2008 by focusing on the manufacturing sectors of the top 100 products exported. A robust evaluation of the export performance requires the consideration of several quantitative criteria as well as qualitative criteria, and therefore, we employ an imprecise data envelopment analysis (IDEA) model, that can successfully deal with imprecise data at multi-criteria decision making (MCDM) problems. In this thesis, through the use of various DEA and IDEA models with different discriminating powers, the manufacturing sectors are ranked according to their export performance, and managerial insights are provided regarding which sectors should receive more attention in order to increase the overall export performance of Turkey. The objective data are supplied from TURKSTAT (Turkish Statistical Institute), CSO (Central Statistics Office of Ireland), DTM (Undersecretariat of the Prime Ministry for Foreign Trade) and TCMB (Central Bank of Republic of Turkey) whereas the subjective data are obtained from a survey filled out by an expert. After ranking the target sectors, a sensitivity analysis is applied to the worst performing sector to figure out the factors which are needed to be modified to improve the efficiency of that sector. Moreover, a product based analysis of the best performing sectors is carried out to control whether there is any chance of further improvement for those sectors.