Security and privacy in vehicular networks
Araç ağlarında güvenlik ve mahremiyet
- Tez No: 287359
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANKUT ACARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Kablosuz ağ uygulamalarının yaygınlaşması ve elektronik cihaz maliyetlerinin önemli şekilde düşüşü, daha güvenli ve etkili sürüş koşullarına ulaşma amacına yönelik olarak birbirleriyle haberleşen araçlar fikrine önayak olmuştur. Araçların birbirleriyle ve yol üzerinde bulunan baz istasyonları ile haberleşebilmeleri, çevresel farkındalıklarını artıracak ve böylece daha güvenli ve araç trafiğini en iyi hale getirebilecektir.Araç ağlarının kablosuz haberleşme teknolojisini kullanıyor olması, bu ağları kötüye kullanma ve saldırlara açık hale getirmektedir. Saldırı altında dahi araç ağlarının güvenlik uygulamalarının düzgün işleyebilmeleri için mesaj güvenliği sağlanmalıdır. Bir saldırgan, araçları yanlış yönlendirmek amacıyla sisteme sahte mesajlar gönderebilir ya da araç üzerindeki cihazları kurcalayarak kimlik hırsızlığı yani bir başkasının yerine geçme saldırısını gerçekleyebilir. Bununla birlikte saldırgan, hedefindeki aracın haberleşmesini dinleyerek, aracın yerini takip edebilir ve kullanıcısının kişisel bilgilerini toplayabilir.Bu tez çalışmasında, araç ağlarında güvenlik ve mahremiyet konuları ele alınmıştır. Öncelikle araç ağlarının güvenlik gereksinimleri analiz edilmiş, daha sonra güvenli ve mahremiyeti koruyan bir araç ağları haberleşme protokolü ortaya konulmuştur. Son olarak daha önceden tanımlanan gereksinimler kullanılarak, ortaya konan protokol analiz edilmiştir. Sonuç olarak, ortaya konan protokol tüm güvenlik gereksinimlerini sağlamakla birlikte yönetilebilirliği ve uygulaması kolay olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The wide deployment of wireless technologies and sharply dropping costs of electronic components lead the idea of communicating vehicles in order to provide safer and efficient driving conditions. Vehicles increase their awareness of their environment by communicating with each other and with roadside infrastructure therefore increased safety and optimized traffic is achieved.As a wireless communication technology, VANET is highly vulnerable to abuses and attacks. In order to ensure proper operation of safety-related applications the security of safety messages should be guaranteed even in the presence of persistent attackers. An adversary may inject a false information in order to mislead the target vehicles or with tampering the on board unit, implement an impersonation attack. He may also, by recording the messages of a target vehicle, track the vehicle?s location and collect private information about the vehicle.In this work, we study the security and privacy aspects of vehicular ad hoc networks. We first analyze the security requirements of VANET. We then propose a new scheme for secure and privacy protecting vehicular communications. We finally evaluate the proposed protocol against the previously defined requirements. According to our results, the proposed protocol fulfils all the security requirements and provides easy to manage and implement structures.