Kendi kendini temizleyen boyar maddelerle boyanmış dokuma kumaşların performans özellikleri üzerine bir araştırma
A study on usage performances of woven fabrics dyed with self cleaning dyes
- Tez No: 287378
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE EBRU TAYYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Son yıllarda tüm dünyada artan nüfus ve endüstrinin her alanında yaşanan teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak `'çevresel kirlilik'' sorunuyla karşı karşıya gelmiş durumdayız. Bireysel ve endüstriyel temizlik için deterjanlar, su ve elektrik kullanımına devam edilmesi durumunda tüm dünyada doğal enerji kaynakları yakın zamanda tükenecektir. Öte yandan güneş temel enerji kaynağımız olmakla beraber, Ozon tabakasında oluşan delik nedeniyle güneşten gelen ışınım insan cildi ve sağlığı için tehlikeli hale gelmiş durumdadır. Doğanın temiz kalmasını sağlamak, doğal enerji kaynaklarını korumak ve temizlik maliyetlerini düşürmek için kendi kendini temizleyen boyarmaddeler ticari olarak üretilmiş durumdadır. Bu boyarmaddelerin içerdikleri TiO nanoparçacıkları sayesinde aynı zamanda UV koruyucu özellikte olduğu bilinmektedir. TiO yarıiletken bir malzeme olup, günışığına maruz kaldığında fotokatalitik olarak aktif hale gelir ve yüzeyinde bir dizi redoks tepkimesi meydana gelerek organik kirleri parçalar.Çalışmada, yukarda sözü geçen boyarmaddelerle fularda emdirme yöntemine göre boyanmış üç farklı tipteki dokuma kumaş kullanılmıştır. Bu kumaşların boyama sonrası performans özellikleri, UV koruma değerleri ve kendi kendini temizleme özellikleri kumaşların yapısal özelliklerine ve hammaddeye bağlı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years as a result of increasing population around the world, and technological developments in any industrial application areas, we begin to face the ``environmental pollution problem??, one of the most important problems of the world. Chemical detergents, water and electricity have been used for individual and industrial cleaning. It is obvious that this common cleaning manner will soon conclude in running out of natural energy sources all around the world. On the other hand, while the Sun is the main energy source of the world, because of the hole occured in the layer Ozone, radiation from the sun have been become dangerous for human skin and health. In order to keep the nature cleaner, to save the energy sources and to reduce cleaning costs, self cleaning paints are developed and commercially produced. Also it is revealed out that these paints serve as UV protective materials depending on the nanoparicles of TiO2 they include. TiO2 is a semiconductor which has a high photocatalytic activity. A series of redox reactions occure on the surface of this semiconductor when it is exposed to sunlight. In the study carried out for this thesis self cleaning dyes are applicated to woven fabrics by pad batch method, and the physical and mechanical performances, self cleaning properties and UV protection properties of these fabrics are investigated. The data obtained have been evaluated and compared on the basis of blends and structural fabric properties.