Kompozit malzemelerin kaplanabilirliğinin incelenmesi
The investigation of coating ability of the composite materials
  1. Tez No: 287379
  2. Yazar: YELDA AKÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ASİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kompozit malzemeler günümüzde, yüksek dayanım/yoğunluk ve yüksek elastisitemodülü/yoğunluk oranının önemli olduğu özellikle savunma sanayinde, deniztaşımacılığında, otomotiv ve uzay sektöründe çok yaygın olarak kullanılmaktadır.Ancak tribolojik davranışlar ve düşük aşınma dirençleri gibi yüzey özellikleri ile ilgiliolan nedenlerden dolayı kullanım alanları sınırlanmaktadır. Bir başka problem deepoksi kompozitlerde bazı uygulamalar için gerekli olan elektrik ve termaliletkenliklerin olmamasıdır. Malzemelerin bu özelliklerinin düzeltilebilmesi içinyapılacak çalışmalardan en önde geleni ise kaplamadır. Bu çalışmada günümüzdeyaygın olarak kullanılmaya başlanılan plazma sprey kaplama yöntemi ile sert seramiktozları olan Al2O3+TiO2 ve CrO3 tozları, cam elyaf takviyeli ve karbon elyaf takviyeliepoksi matrisli kompozit malzemelerin yüzeyine kaplama işlemi yapılmış ve eldeedilen kaplamaların fiziksel, mekaniksel ve metalografik özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Composite materials have extensively been used in various fields such as aerospaceindustries, automobiles, marine, and defense industries because of their highstrength/density ratios and high young modulus/density ratios. But their using area isrestricted because of their surface feature like low wear resistance, tribology behaviors.Coating is the most preferred method to increase wear resistance of machine parts. Inthis study, hard ceramic powders Al2O3+TiO2 and CrO3 are coated on glass fiber andcarbon fiber reinforced epoxy composite materials with plasma spray coating method.Then, an experimental study has been carried out to investigate the physical,mechanical and metallographic properties of coated materials.