CUDA based implementation of flame detection algorithms in day and infrared camera videos
Gündüz ve kızılötesı kamera videolarında alev tespit algoritmalarının CUDA tabanlı gerçekleştirilmesi
- Tez No: 287387
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ENİS ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Videoda otomatik ateş tespiti önemli bir görev olup aynı zamanda zorlayıcı bir problemdir. Video tabanlı yüksek performanslı ateş tespit algoritmalarının orman yangını tespitindeki önemi oldukça büyüktür. Ateş tespit algoritmalarının kullanım alanları devlet binaları ve tarihi değeri olan binalar gibi gözetleme kameralarının kurulu olduğu yerleri de içerecek şekilde genişletilebilir. Kontolsüz ortaya çıkan yangınlarda, erken tespit yangının kısa bir sürede söndürülmesine yardımcı olur. Fakat, günümüzde kullanılan çoğu ateş tespit algoritması, gerçek zamanlı video işleyebilmek için yapılan optimizasyonlardan dolayı yüksek yanlış alarm oranlarına veya düşük tespit oranlarına sahiptir. Bu sorun birden fazla kameranın gözetimine ihtiyaç duyulan geniş alanlarda hesaplama karmaşıklığının yükselmesi ile daha da artar. Bu çalışmada amacımız, Grafik İşlemci Ünitesi (GPU)'nin paralel hesaplama gücünü kullanan CUDA'yı kullanarak gündüz kameraları için var olan ateş tespit algoritmalarının hızının arttırılmasıdır. Yöntemimiz sadece var olan algoritmaları hızlandırmak ile kalmaz, bu hızlandırmanın sağladığı faydaları kullanarak gerçek zamanlı işleme için yapılmış olan optimizasyonlar kaldırılarak, yanlış alarm oranını da etkilemeden, tespit oranını arttırabilir. Buna ek olarak, kızılötesi videolarda alev tespitinde kullanılan bir çok algoritma incelenmiş ve var olan bir algoritmanın yanlış alarm oranını azaltırken tespit oranını arttıran bir yenilik öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Automatic fire detection in videos is an important task but it is a challenging problem. Video based high performance fire detection algorithms are important for the detection of forest fires. The usage area of fire detection algorithms can further be extended to the places like state and heritage buildings, in which surveillance cameras are installed. In uncontrolled fires, early detection is crucial to extinguish the fire immediately. However, most of the current fire detection algorithms either suffer from high false alarm rates or low detection rates due to the optimization constraints for real-time performance. This problem is also aggravated by the high computational complexity in large areas, where multi-camera surveillance is required. In this study, our aim is to speed up the existing color video fire detection algorithms by implementing in CUDA, which uses the parallel computational power of Graphics Processing Units (GPU). Our method does not only speed up the existing algorithms but it can also reduce the optimization constraints for real-time performance to increase detection probability without affecting false alarm rates. In addition, we have studied several methods that detect flames in infrared video and proposed an improvement for the algorithm to decrease the false alarm rate and increase the detection rate of the fire.