Architectural viewpoints for global software development
Küresel yazılım geliştirme için mimari bakış açıları
  1. Tez No: 287388
  2. Yazar: BUĞRA MEHMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDİR TEKİNERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yazılım geliştirme yaklaşımı, son yıllarda tek merkezli geliştirme yerine küresel olarak dağıtılmış geliştirmeye kaymaktadır. Küresel veya dağıtılmış olarak da adlandırılan bu tip geliştirmede, belli takımlar, coğrafi olarak dünyanın değişik yerlerine dağılmış olan değişik sitelerde çalışır. Bu takımlar yalnızca kodlama üzerine değil, aynı zamanda yazılım pazarlaması, bakım ve test gibi yazılımın diğer alanlarında da çalışmaktadır. Tüm geliştirme, değişik ülkelere dağılmış merkezleri olan bir şirket tarafından idare edilebileceği gibi iş yükü sözleşmeli alt yükleniciler ile de paylaşılabilir. Ticari kaygı gütmeyen açık kaynak geliştirme grupları ve organizasyonlar da Küresel Yazılım Geliştirme (KYG) takımları olarak sınıflandırılabilir.Dağıtılmış KYG takımlarının iletişim, koordinasyon ve kontrol gereksinimlerini karşılamak için uygun bir KYG mimarisi geliştirmek önemlidir. Bununla birlikte, KYG literatür taraması gösteriyor ki bu alandaki araştırmalar daha çok kültürler arası iletişim ve koordinasyon problemleri gibi sosyal mevzulara yoğunlaşmıştır. Yazılım mimarisinin geniş çaplı ve karmaşık yazılımların geliştirilmesinde önemli bir rol oynadığı bilinen bir gerçektir. Fakat hem KYG hem de yazılım mimarisi toplulukları, KYG mimarisinin tasarımı konusunu açık olarak konu etmemişlerdir.Bu anlamda, bu çalışma KYG mimarisinin tasarımını konu ederek bu alanda katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Mimariyi paydaşların endişelerine göre betimlemek için değişik mimari bakışları modellemek ve dökümlemek genel bir uygulamadır. Birden çok bakışın kullanılması, farklı paydaşlar için yazılım mimarisinin modellenmesi, anlaşılması, iletişimde kullanılması ve analiz edilmesine yardım etmektedir. Mimari bakışlar, bakışların nasıl inşa edilmesi ve kullanılması gerektiğini tanımlayan bakış açılarına uyarlar. Bu çalışmada, KYG mimarisinin modellenmesi için tanımlanmış olan yedi adet mimari bakış açısı sunuyoruz. Mimari bakış açılarının tanımlanması için, öncelikle genel bir KYG meta-modeli tanımladık. Meta-model ayrıntılı bir literatür araştırması sonucu oluşturuldu. Meta-model, mimari bakış açılarının soyut dilbilgisini oluşturan altı adet parçadan oluşuyor. Meta-modelin tanımlanmasından sonra, meta-model için yazılı ve görsel somut dilbilgisi de, bakış açısı tanımlamasını tamamlamak için önerildi.Bakış açılarına dayanan mimari bakışların elde edilmesinde mimarı desteklemek amacıyla bir soru çatısı sunduk. Soru çatısı, bir KYG projesinin anahtar elementleriyle ilişkili altı adet soru kümesi içeriyor. Bu soru çatısındaki sorulara verilen yanıtlara dayanarak, çatıda önceden tanımlanmış olan tasarım hareketlerinin uygulanmasıyla KYG mimarisi elde edilebilir. Bu soru çatısını Global Architect (Küresel Mimar) adını verdiğimiz bir araç geliştirerek uyguladık. Küresel Mimar sorulara verilen yanıtları alarak yazılı biçimdeki mimari tanımlamayı oluşturuyor. Daha sonra, bu yazılı tanımlama kullanılarak KYG projesinin görsel biçimde olan uygulama mimarisi çıkartılıyor.
Özet (Çeviri)
Current trends in software engineering show that large software projects have to operate with teams that are working in different locations. The reason behind this globalization of software development stems from clear business goals such as reducing cost of development, solving local IT skills shortage, and supporting outsourcing and offshoring. There is ample reason that these factors will be even stronger in the future, and as such we will face a further globalization of software development. To cope with these problems, the concept of Global Software Development (GSD) is introduced. GSD is a relatively new concept in software development that can be considered as the coordinated activity of software development that is not localized and central but geographically distributed.Designing a proper architecture of GSD is important to meet the requirements for the communication, coordination and control of distributed GSD teams. However, an analysis of the literature on GSD shows that research in this area has been generally focused on social issues focusing on some concerns such as intercultural communication problems and coordination. It is generally accepted that software architecture design plays a fundamental role in coping with the inherent difficulties of the development of large-scale and complex software. Unfortunately, in both GSD and software architecture design communities, the architecture design of GSD systems has not been explicitly addressed.This study aims to provide a contribution in this context by explicitly focusing on the architecture design of GSD. A common practice is to model and document different architectural views for describing the architecture according to the stakeholders? concerns. Having multiple views helps to separate the concerns and as such support the modeling, understanding, communication and analysis of the software architecture for different stakeholders. Architectural views conform to viewpoints that represent the conventions for constructing and using a view. In this study, we propose seven architectural viewpoints which have been specifically defined for modeling GSD architecture. To define architecture viewpoints, we first describe a general GSD meta-model. The meta-model has been derived after a thorough analysis of the related GSD literature. The meta-model consists of six different parts which form the abstract syntax of the architectural viewpoints. After the meta-model derivation, we also suggest textual and visual concrete syntaxes for the meta-model in order to complete viewpoint definition.Supporting the architect in deriving architectural views based on the corresponding architectural viewpoints, we present a question framework. The question framework consists of six sets of questions related to the key concerns of a GSD project. Based on the answers given to the questions in this framework, the GSD application architecture can be derived by applying predefined design actions in the question framework. We have developed the tool called Global Architect which implements the question framework. Global Architect takes as input the answers to the provided questions and subsequently generates the textual architecture description of the required viewpoint. On its turn, the textual description is used to generate the visual presentation of the application architecture for the GSD project.