Timing and Ordering Decisions Under Single and Dual Product Rollover Strategies
Tekli ve Çoklu Ürün Çevirimi Stratejileri Altında Zamanlama ve Sipariş Verme Kararları
- Tez No: 287386
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞEGÜL TOPTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Sanayinin birçok alanında şirketler halihazırda pazarda bulunan ürünlerini, o ürünlerin yeni versiyonlarıyla değiştirirler. Yeni ürünün pazara sokulup eski ürünün pazardan kaldırılması sürecine ürün çevirimi adı verilir. Yeni ürünün pazara girişinin planlaması evresinde, eski ürünün pazardan çekilmesi ile ilgili verilecek kararlar oldukça önemlidir çünkü yanlış zamanlamanın maliyeti oldukça büyük olabilir. Bu tezin konusu, bir tedarikçinin, tekli ürün çevirimi ve çoklu ürün çevirimi stratejileri altında, sipariş verme ve zamanlama kararlarının incelenmesidir. Her iki strateji için de envanter, yok satma maliyetlerinin ve ürünün tasfiyesinden elde edilen kazancın detaylıca ele alındığı, her iki ürünün de talebinin rassal olduğu modeller geliştirilmiştir. Ayrıca yamyamlaşma olgusu da modellenmiştir. Bunlara ek olarak, beklenen kar fonksiyonunun yapısal özelliklerini ve eniyi zamanlama ve sipariş verme kararlarının farklı durumlarda nasıl değiştiğini araştırmak amacıyla kapsamlı bir sayısal analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In many industries, firms replace products that have been introduced to the market and that are in advanced stages of their life cycles. The process of introducing a new product and eventually displacing an old one is referred to as product rollover. In planning for new product introduction, it is very important that careful business decisions are made for phasing out the old product, as the related costs may be significant. In this thesis, we study the ordering and timing decisions of a supplier for successive generations of a product under two different strategies: single-product rollover and dual-product rollover. In both cases, we present models explicitly accounting for inventory holding costs, salvage value, lost sale cost, demand uncertainty of both the products and product cannibalization. We report the results of an extensive numerical study to investigate the structural properties of the expected prot function, and how the optimal timing and ordering decisions change under different settings.