Free actions on CW-complexes and varieties of square zero matrices
CW-kompleksleri üzerine serbest etkileri ve karesi sıfır olan matrislerin çeşitlemeleri
  1. Tez No: 287391
  2. Yazar: BERRİN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Gunnar Carlsson, katsayıları cebirsel kapalı cisim k'dan olan bir polinom halkası üzerinde bulunan ve homolojisi k üzerinde sonlu boyutlu olan, diferansiyel dereceli modülün mertebesine alt sınır veren bir sanı ortaya attı. Carlsson bu sanının kürelerin çarpımı üzerine serbest etkimeler ile ilgili olan mertebe sanısını gerektirdiğini gösterdi. Bu tezde, Carlsson'ın diferansiyel dereceli modüllerle ilgili olan sanısını anlamak için, üst üçgensel karesi sıfır olan matrislerin çeşitlemesinin yapısını ve bu çeşitlemenin indirgenemez parçalarını belirleyen, Rothbach tarafından bulunan teknikleri çalışmaktayız. Bu çeşitlemelerin Carlsson'ın sanısını kanıtlamada yardımcı olabileceğini umuyoruz.
Özet (Çeviri)
Gunnar Carlsson stated a conjecture which gives a lower bound on the rank of a differential graded module over a polynomial ring with coefficients in algebraically closed field k when it has a finite dimensional homology over k. Carlsson showed that this conjecture implies the rank conjecture about free actions on product of spheres. In this paper, to understand the Carlsson's conjecture about differential graded modules, we study the structure of the variety of upper triangular square zero matrices and the techniques which were investigated by Rothbach to determine its irreducible components . We hope these varieties could help prove Carlsson's conjecture.