Soğukta sertleşen kompozit pelet üretiminde bağlayıcı olarak melas kullanımının redüklenebilirliğe etkisinin incelenmesi
Investigation of molasses effect on reduction behavior of cold-bonded composite pellets
  1. Tez No: 287400
  2. Yazar: ENGİN ÇEVİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ SUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Soğuk bağlı kompozit peletlerin özelliği hammaddelerin soğukta sertleşen bir bağlayıcı ile peletlenmesidir. Hâlihazırdaki peletlerde bağlayıcı olarak kullanılan bentonite alternatif olabilecek, pişirme kademesine gerek kalmadan pelete yeterli mukavemeti kazandırabilecek bağlayıcılar, pelet maliyetinin düşürülmesi ve işlem süresini kısaltmak, safsızlıkların olumsuz etkilerini minimize etmek ve düşük tenörlü demir cevherlerinin değerlendirilmesi gibi avantajlar sağlamaktadır.Bu çalışmada, Kardemir tesislerinden temin edilen hematit cevher konsantresinin peletlenmesinde bentonit yerine geçebilecek organik bir bağlayıcı olan melasın etkisi incelenmiştir. Cevher ve kok tane boyutu 100 ?m' den küçük olacak şekilde öğütülmüş, üç farklı Fe/C oranında (%2,5, %3, %3,5) olacak şekilde karışım hazırlanmış, baziklik oranı 0,70 olacak şekilde kalsit ilavesinden sonra belirlenen oranlarda hazırlanan harman 10 dk süreyle karıştırma işlemine tabi tutulmuştur.Hazırlanan peletler 150 oC sıcaklıkta 3 saat süreyle kurutulmuştur. Kurutulmuş peletler basma dayanımı, porozite testlerine tabi tutulmuşlardır. Herbir Fe/C oranı için optimum koşullar belirlendikten sonra üç farklı zamanda (15,30 ve 60 dk) ve üç farklı sıcaklıkta (1100,1200 ve 1300 oC) redüklenme işlemine tutulan kompozit peletlerin oksijen kaybı esasına dayanarak redüklenebilirlik dereceleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Feature of iron-ore composite pellets is, raw materials pelletizing with a cold-hardening binder. Bentonite is the most widely used binder in iron ore pelletizing. However, there are some drawbacks with the use of bentonite . Using organic binder can reduce the pelletizing cost and shorten the processing time, minimize the negative effects of impurities and provides advantages such as low-grade iron ore evaluation.The present thesis attempts to highlight molasses as a suitable binder for producing cold-bonded composite pellets. Iron ore was obtained from Karabük Iron and Steel Industry. Overall size ranges of all raw materials were -100 ?m. Pellets were prepared using coke having three different Fe/C (%2,5, %3, %3,5) ratios. Mixing of raw materials was done in glass jar for 10 minutes. The composite pellets were dried in open atmosphere for 24 h followed by drying at a temperature of 150 oC for 3 h.The pellets compressive strength were tested on a Shimadzu AG-IS 50 kN testing machine and porosity were measured by a simple technique based on Archimedes principle. Optimal conditions were determined with porosity and strength test. Reduction behaviour was investigated for 3 different temperature (1100, 1200, 1300 oC) and time (15, 30, 60 dk).