Yüksek alaşımlı beyaz dökme demirlerin (Ni-Hard) işlenebilirlik parametrelerinin Taguchi yöntemi ile optimizasyonu
Optimization of machinability parameters on high alloyed white cast irons (Ni-Hard) by Taguchi method
  1. Tez No: 287399
  2. Yazar: EMRE YÜCEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada Yüksek Alaşımlı Beyaz Dökme Demir (Ni-Hard)'in işlenmesinde oluşan kesme kuvveti (Fc) ve ortalama yüzey pürüzlülüğü (Ra) için kesme şartlarının optimizasyonu amaçlanmıştır. Bu amaçla, CNC torna tezgahında Ni-Hard ve sertleştirilmiş Ni-Hard malzemelerin seramik ve CBN kesici takımlar kullanılarak işlenebilirliği araştırılmıştır. Kesme hızı, ilerleme miktarı ve kesme derinliği kesme parametreleri olarak seçilmiştir. Taguchi'nin L18 dikey dizini kullanılarak deney tasarımı yapılmıştır. Deneysel veriler kullanılarak yapılan varyans analizi ile kesme şartlarının Fc ve Ra üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Fc ve Ra için ?en küçük en iyi? yaklaşımına göre hesaplanan Sinyal-Gürültü (S/N) oranları yardımıyla kesme şartlarının optimum seviyeleri belirlenmiştir.Varyans analizi sonucunda, her iki malzemenin işlenmesinde oluşan kesme kuvveti için en etkili parametre kesme derinliği olarak tespit edilmiştir. Ortalama yüzey pürüzlülüğü için en önemli parametreler, 62 HRC Ni-Hard malzemede kesme hızı iken, 50 HRC Ni-Hard malzemede ilerleme miktarı olarak bulunmuştur. Optimizasyon sonuçlarına göre, kesme kuvveti ve yüzey pürüzlülüğü için kesme şartlarının optimum seviyelerinin farklı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, optimization of cutting conditions was purposed for average surface roughness (Ra) and cutting force (Fc) occurred during machining of High Alloyed White Cast Iron (Ni-Hard). For this purpose, machinability of Ni-Hard and hardened Ni-Hard materials were investigated on the CNC lathe machine by using ceramic and CBN cutting tools. Cutting speed, feed rate and depth of cut have been chosen as cutting parameters. Design of experiment was performed using Taguchi?s L18 orthogonal array. The effects on Fc and Ra of the cutting conditions were evaluated with analysis of variance applied by using experimental data. Optimum levels of cutting conditions were determined by signal?noise (S/N) ratios which were calculated according to ?the smallest is the best? approach for Fc and Ra.In result of analysis of variance, the most effective parameter for the cutting force occurred in machining of both materials were determined as depth of cut. The most effective parameter on average surface roughness, cutting speed has been found for 62 HRC Ni-Hard while feed rate has been found for 50 HRC Ni-Hard. According to optimization results, it was determined that optimum levels of cutting conditions have been different for surface roughness and cutting force.