Ortaöğretimde denizcilik eğitiminin STCW 78 sözleşmesine göre incelenmesi
The examination of maritime education according to STCW 78 convention in high school
- Tez No: 287431
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSAN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Eğitim ve Öğretim, Marine, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ülkemizde her seviyede faaliyet gösteren eğitim kurumları Milli Eğitim Bakanlığı denetimi altındadır. Ancak denizcilik uluslararası meslek olması nedeni ile eğitiminin de bazı istisnaları bulunmaktadır. Dünyada denizcilik eğitimi veren okulların sahip olması gereken asgari standartlar Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından belirlenmiş ve model kurs programları ile üye devletlere duyurulmuştur. Ülkemizde denizcilik eğitiminin belirlenen standartlara göre yürütülmesini sağlamak ve denetimlerini yapmak Denizcilik Müsteşarlığı koordinesinde, Yükseköğretim Kurulu ve Milli Eğitim Bakanlığı'ndan oluşan bir kurula bırakmıştır. Denetimlerde denizcilik programlarına kabul edilecek öğrenciler için başta sağlık olmak üzere eğitim müfredatı, ders araç gereçleri, eğitimcilerin yeterlilikleri ve diğer hususlara bakılmaktadır. Bu yüksek lisans tezinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı, ara kademe meslek elemanı yetiştiren ortaöğretim kurumlarımızdan olan denizcilik meslek liselerinin, bulundukları il ve ilçeler, eğitim müfredatları, meslek öğretmeni norm kadrosu ve yeterlilik durumları incelenerek, ortaöğretim seviyesinde verilen denizcilik eğitiminin STCW 78 sözleşmesine uyumu irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
All levels of education institutions operating in our country under the supervision of the Ministry of Education, but due to the international regulations, maritime education has some exceptions. Maritime training institutions in the world have to be minimum standards determined by the International Maritime Organization announced to the member states with model course programs. In our country maritime education is under control of the supervision of the Undersecretariat for Maritime Affairs set by model courses and it ensures coordination with The Council of Higher Education and The Ministry of National Education. In those controls health conditions for students adopted the naval programs, education curriculum, teaching tools, educators qualifications and other matters are examined. In this thesis education curriculum, the qualification status of the maritime teachers and the locations of maritime vocational schools were examined and maritime education in compliance with the STCW 78 Convention was discussed.