TCP/IP ile kablosuz algılayıcı ağlarına erişim
Accessing wireless sensor networks via TCP/IP
  1. Tez No: 287435
  2. Yazar: HAŞİM GÜRHAN ZİHNİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kablolu ve kablosuz iletişim tekniklerinin yaygın olarak kabul görmesi, bu alandaki gelişmeleri tetiklemiş ve iç içe kullanılmaları için araştırmalara konu olmuştur. Her iki alanda da boyut ve maliyet bakımında uygun ürünler ortaya çıkmış ve başta sanayi olmak üzere birçok alanda yaygınlaşmıştır. İnternet teknolojisi teorik olarak 1970'lerde ortaya çıksa da 1990'lı yılların sonunda tanınmaya başlamıştır. Başlarda düşük veri hızları ile kısıtlı uygulamalarda kullanılırken günümüzde yüksek hızlarda ve kapsamlı bir alt yapıyla hizmet vermektedir. Kablosuz algılayıcı sistemleri askeri alanda 1940'lardan beri kullanılmaktadır. Başlangıçta güvenlik ve bilgi toplamak gibi uygulamalarda kullanılan bu teknoloji günümüzde özellikle otomasyon alanında kullanıcılara düşük maliyet, enerji tasarrufu ve güvenilirlik gibi konularda faydalar sağlamaktadır. Bu çalışmada, batarya ile beslenen ve analog veriyi sayısal veriye dönüştüren birimin elde ettiği bilgiyi kablosuz olarak aktaran ve TCP/IP vasıtası ile görüntüleyen bir sistem gerçekleştirilmiştir. TCP/IP protokolüne ait alt protokoller, ZigBee standardı ve internette kullanılan bazı teknolojiler incelenmiş; bu teknolojilerin bir arada kullanıldığı bir ortam oluşturulmuştur. Çalışmada MSP430Fxx üzerinde bulunan ADC10 modülü ile sayısal veri elde edilmiş, yine işlemci üzerinde bulunan CC2480 modülü ile kablosuz haberleşme gerçekleştirilmiş ve TIBBO EM203A ile elde edilen veri TCP/IP ortamına aktarılmaya hazır hale getirilmiştir. Elde edilen veriyi görüntülemek için web tarayıcıları kullanılmış ve çeşitli platformlardaki tarayıcılar ile gecikme ölçülmüştür. Bu çalışmanın kablosuz algılayıcı ağları, gömülü ağ sistemleri ve TCP/IP altyapısı hakkında araştırma yapmak ve benzeri sistemleri kurmak isteyen akademik ve uygulama personeline yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Widely acceptance of wired and wireless communications techniques became a reason for innovations and subject for researches to apply this techniques together. Low cost and small size products that using this technologies are widespread applied in industry. Although theory was invented in 1970?s, internet has been recognized at the end of 1990?s. Because of low datarate, applications about internet was limited early. But now, it serves high speed with compherensive structure. Wireless sensor networks has been used in military for security and data collection since 1940. Today it has many benefits like low cost, energy saving and security especially at automation systems. In this study, data which obtained by a battery powered unit is transferred over wireless networks and monitored by TCP/IP. Sub-protocols of TCP/IP, ZigBee, and some internet technologies is discovered and performed a platform that using this technologies. Digital data obtained by ADC10 module on MSP430Fxx, transmitted as wireless by CC2480 and become ready with EM203A for TCP/IP. Web browsers are used to monitor the obtained data and delay performance is measured at several platforms. This work is thought to be a guide for academical stuff or developers to research sensor networks, TCP/IP and embedded networks.