Uzaktan erişimli sabit mıknatıslı doğru akım motor kontrolü deney düzeneği
Experimental contrivance of remotely accessible permanent magnet DC motor controlling
  1. Tez No: 287436
  2. Yazar: AHMET AKTOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Uygulamalı eğitimin gerekli olduğu alanlarda uzaktan eğitimin gelişmesinin önündeki en önemli engellerden biri laboratuar deneylerinin internet ortamında gerçekleştirilmesinin zorluğudur. Bu sebeple; internet tabanlı deney düzeneklerinin uzaktan eğitimdeki önemi çoktur. Bu çalışmada; bir sabit mıknatıslı fırçalı doğru akım elektrik motoru deney düzeneği internet tabanlı olarak tasarlanmış ve internet üzerinden deney yapılarak veriler gerçek zamanlı olarak izlenmiştir.Bu çalışmanın özü fiziksel bir deney ortamının internete açılmasıdır. Deney düzeneğinin bu hali ile birçok eksiği vardır. Fakat bu alanda yapılacak çalışmalara referans olacaktır. İstemci ve sunucu yazılımları bir Java teknolojisi olan bloklamasız, kanal tabanlı giriş çıkış tekniği ile geliştirilmiş, böylece veri istemci ve sunucunun veri alma, işleme ve gösterme performansı önemli ölçüde artırılmıştır. Sunucunun, deney düzeneği ile haberleşmesi RS-232 standardında seri haberleşmedir. Sunucu ile istemcinin internet üzerinden haberleşmesi de TCP/IP teknolojisi ile gerçekleştirilmiştir. Motor hız kontrolü; Darbe Genişlik Modülasyonu (PWM=Pulse Width Modulation) tekniği ile yapılmıştır. Bu çalışma; gerçek zamanlı uzaktan erişimli laboratuar çalışmalarına katkı olması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
One of the big obstacles against the development of distance learning is the difficulty of realizing laboratory experiments via internet. Composing experimental contrivance that can be used remotely via internet is the most important stage to provide developing distance learning for applied sciences.In this thesis; we designed an experimental contrivance for permanent magnet brushed dc motor. We used the designed experimental contrivance and made experiments via internet and observed the real time results. We used a Java technology that is named as nonblocking input/output to develop client and server software. The used Java technology provided a remarkably increase of performance of getting, processing and displaying capabilities of client and server. The server communicates with the experimental contrivance by RS-232 standard. The server and client communicate with each other by TCP/IP protocol over the internet. We used pulse width modulation (PWM) to control speed of the motor. The designed experimental contrivance may need a lot of enhancements but it constitutes a basis for making laboratory experiments in distance learning. This thesis gives a contribution to real-time internet based laboratory studies.