İzmir ili sera topraklarının verim gücü üzerinde araştırma
  1. Tez No: 782
  2. Yazar: ERHAN SEVİMLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİL ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
31 5. ÖZET Araştırma seralarının pH'ları hafif asit ve nötr durumdadır. Yani iz 12. sera, 19. sera ve 14. serada asit etkisinin bitkilere zararla, alabilecek düzeydedir. Toprakların eriyebilir toplam tuz yüzdesine göre durumu tuzdan ari ve tuzun etkisi hafif durumdadır. 14.serada tuzun etkisi orta durumdadır. 3. ve 12. seralarda da tuzluluk zararının görülme ihtimali vardır. Kireç içeriği olarak sera toprakları %92.5 düzeyde kireçsiz, %7.5 kireçli ve kireççe zengindir. 10. ve 11. seralarda kireç miktarı yüksek durum dadır. Organik madde miktarları tüm seralarda yüksek durumdadır. Fakat seralar da bulunması gereken organik madde sınırına uymayan seralar 3., 8., 10-, 13., 14., 16., ve 20. seralardır. Sera topraklarının bünyeleri seracılık için en uygun düzeydedir. N seviyeleri genelde yüksek durumda Dimasına rağmen 13. ve 14. seraları gübrelemeye ihtiyaç vardır. 14. sera dışındaki tüm seraların P seviyeleri yüksek durumda ve yanlız 14. seranın gübrelenmesi gerekmektedir. Sera topraklarının K seviyeleri değişkendir. 13., 14., 10., 20. ve 15. seraların K içeren gübrelemeye ihtiyaçları vardır.. I\la miktarı fazla olan seralar 3., 14. ve 16. seralardır. Ca miktarı 12., 7., 5. ve 3. seralarda yeterli düzeyde diğer seralarda fazla düzeydedir. Mg seviyeleri tüm seralarda yeterlilik sınırlarınım, altındadır. 14. sera dışındaki seraların Fe içeren gübrelenmesine ihtiyaç yoktur. Cu düzeyleri seralarda yeterli düzeyin üstündedir. Zn seviyelerinde 14. seranın ve 13. seranın gübrelenmeye ihtiyaç duyduğu görüldü. Mn yönünden seralarda bir sorun bulunmamaktadır. Sera topraklarının çeşitli interaksiyonları tespit edildi; Serti topraklarının 0-20 cm derinliklerinin reaksiyonları ile alınabilir P içerikleri arasında (r= -D.425x) %5 önemli negatif ilişki saptandı. Ayrıca 0-20 cm derinlikteki toprak pH'sı ile alınabilir Fe arasında (r= -0.392 ) ve alınabilir Zn arasında (i- -0.367x) negatif ilişki, alınabilir Mn arasında (r= -0.567xx) ve 20-40 cm derinlikte (r= -0.568xx) %1 düzeyde negatif ilişki tespit edildi.32 Sera topraklarının organik madde miktarları ile total N miktarları arasında 0-20 cm derinlikte (r= 0.797xx) ve 20-40 cm derinlikte (r= 0.799xx) %1 önemli pozitif ilişki saptandı. 0-20 cm derinlikteki toprakların organik madde miktarı ile alınabilir Zn arasında (r= 0.870xx) ve 20-40 cm derinlikte alınabilirin arasında (r= 0.736xx), 0-20 cm derinlikteki alınabilir Fe arasında (r= 0.616xx), 20-40 cm derinlikte alınabilir Fe arasında (r= 0.791xx) %1 önemli pozitif ilişki, 20-40 cm derinlikte alınabilir Mn arasında (d= 0. 484 ) %5 pozitif ilişki tespit edildi. Sera topraklarının %kil miktarları ile alınabilir Fe arasında 0-20 cm derinlikte (r= -0.440x), 20-40 cm derinlikte (r= -0.488x), 20-40 cm derinlikte alınabilir Cu arasında (r= -0.371x), 20-40 cm derinlikte alınabilir Mn arasında (R= -0.453x) saptandı. Sera topraklarının kireç miktarları ile alınabilir Mn miktarları arasında (r= -0.374x ) %5 düzeyde negatif ilişki tespit edildi. Sera topraklarının Fe miktarları ile alınabilir Zn arasında 0-20 cm derinlikte (r= 0.627xx), 20-40 cm derinlikte (r= 0.559x) pozitif ilişki tespit edildi. Alınabilir P miktarları ile alınabilir Fe arasında 0-20 cm derinlikte (r= 0.720xx), 20-40 cm derinlikte (r= 0.786xx), ayrıca alınabilir Zn arasında 0-20 cm derinlikte (r= 0.627xx), 20-40 cm derinlikte (r= 0.591xx) %1 önemli pozitif ilişki tespit edildi.
Özet (Çeviri)
33 5. SUMMARY The researched greenhouses have pH's being slightly aciciificated and neutralized. Only the 12. th, 19. th and 14. th greenhcuees show an acidification degree with defrimental harmfull effect on the plants. According to the whole maltable salt per cent of the soils the effect of the salt is very little di- it is without salt. In the 14. th greenhosue the salt effect is normal. In the 3.rd and the 12. th greenhouses it is possible tD see the harm of the saltness. Greenhouse soils according tc the lime includeness are 92.5% without lime, 7,5% with lime and rich of lime. In the 10. th and 11. th greenhouses the amount of lime is high. The Eirc-unt of organic matter in all the greenhouses is high. But the greenhouses which aren't at the right organic matter dose are the 3.rd, S.th, 10. th, II. th, 13. th, 14. th, 16. th and the 20. th. The structure of the greenhouse soils are at the best position for greenhousing. Although the usual N İEvels are high the 13. th and the 14, th greenhouses need to be fertilized. The p level is high in all the greenhouses except in the 14. th one and only the 14. th one needs to be fertilized. The K level of the greenhouse soils are variable. The 13. th, 14. th, 10. th, 20. th and the 15. th greenhouses are the ones which include much amount of 1Mb. The amount of Ca is at an enough level in the 12. th, 7.th, 5.th and the 3.rd greenhouses but in the other ones it is in a high İEvel. The Mg level in all the greenhouses is below the sufficient level. The greenhouses needn't to be fertilized by Fe except the 14. th one. The Cu level is over the sufficient level in the greenhouses. It is seen that the 14. th and the 13. th greenhouses need to be fertilized by Zn. There is no problem in the greenhouses with Mn. There are fastened various interactions of the greenhouse soil.34 There is established the reactions in the depth between 0-20 cm of the greenhouse sdüs containing P can be taken as (r= -0.425x) 5% negative relation. In addition to this in the depth between 0-20 cm you can take the pH of the soil, Fe is (r= -0.392x), Zn is (r= -0.367x) negative relation, vv Mn is (r= -0.567 ) and in the depth between 20-40 cm it is established that I % is (r= -0.5S8xx). It is established that the amount of the organic matter in the greenhouse soils and the total amount of N in the depth between D-20 cm is (r= 0.797xx) and in the depth between 20-40 cm is (r=0.799xx) 1% positive relation. The amount of the organic matter in the depth between 0-20 cm can be taken by Zn as (r= 0.870xx ) and in the depth between 20-40 cm can be taken as (r= 0.736xx), between 0-20 cm Fe can be taken as (r= 0616xx), in the depth betLeen 20-40 cm Fe can be taken as (r= 0.791xx) I % important pozitive relation, in the depth between" 20-40 cm Mn can be taken as (r-0.484x) 5% positive relation is astablisheti. It is established that the % amount of clay of the greenhouse soils can be taken between 0-20 cm with Fe as (r= -0.440x ) in the depth between 20-40 cm as (r= -0.488x), in the depth between 20-40 cm Cu as (r= -0.371x), in the depth between 20-40 cm Mn as (r= -0.453x). It is established that the amount of clay in the greenhouse soils can be taken with the amount of Mn as (r= -0.374 ) at a level of 5% negative relation. It is established that the amount of Fe in the greenhouse soils can be taken with Zn in the depth between 0-20 cm as (r= 0.627xx), in the depth between 20 = 4D cm as (r=0.559x) pozitive relation. It is established that the amount of P and Fe which can be taken in the depth between D-20 cm as (r= 0.720xx), in the depth between 20-40 cm as (r= 0.786xx), apart of this Zn can be taken in the depth between 0-20 cm as (r= 0.627xx), in the depth between 20-40 cm as (r= 0.591xx) 1% pozitive relation.