İndüksiyon polarizasyon düşey elektrik sondajı verilerinin değerlendirilmesi
The Interpretation of induced polarization vertical electrical sounding data
  1. Tez No: 28744
  2. Yazar: KADİRCAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. TUĞRUL BAŞOKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İNDÜKSİYON POLARİZASYON DÜŞEY ELEKTRİK SONDAJI VERİLERİNİN DE?ERLENDİRİLMESİ Kadircan AKTAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeofizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr. Ahmet Tuğrul Başokur 1993, Sayfa : 47 Jüri : Doç.Dr. A.Tuğrul Başokur Prof.Dr. Metin İlkışık Doç.Dr. Rahmi Pınar İndüksiyon polarizasyon düşey elektrik sondajı (IPS) tekniğinde, yeriçi hakkında bilgi sağlanmaya çalışılır. Yorumlamada amaç, ölçülen eğriye en iyi çakışan model eğrinin bulunmasıdır. Ölçülen değerlere çakışan model eğriye ait parametrelerin, gerçek yeriçi katmanlarını temsil ettiği varsayılır. Değerlendirmeden önce, yuvarlatma, uzatma ve yeniden örnekleme işlemleri kullanılarak, verinin niteliğinin artırılması yorumlamanın hızlı ve doğru bir şekilde yapılmasını sağlar. Gerçeğe yakın olmayan bir ön-kestirim en-küçük kareler ters-çözüm algoritmasının çözüm üretememesine neden olabilir. Bu sorunu çözmek amacıyla İP sondajı verilerinin yorumu için bir doğrudan yorum yöntemi sunulmuştur. Bu yöntem doğru çözüme yakın katman parametreleri sağlamaktadır. Doğrudan yorumla çözülen parametreler, ters-çözüm algoritmasının girişi olarak kullanılır. İP sondajı eğrilerinin yorumlanabilmesi için tüm yorum teknikleri bir bilgisayar programında birleştirilmiştir. Bu işlemler kuramsal ve arazi verilerine uygulanarak yöntemlerin işlerliği incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : İndüksiyon Polarizasyonu (JP), İP sondajı (IPS)
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis THE INTERPRETATION OF INDUCED POLARIZATION VERTICAL ELECTRICAL SOUNDING DATA Kadircan AKTAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geophysical Engineering Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Ahmet Tuğrul Başokur 1993, Page : 47 Jury : Assoc.Prof.Dr. A.Tuğrul Başokur Prof.Dr. Metin Ükışık Assoc.Prof.Dr. Rahmi Pınar Induced polarization vertical electrical sounding technique (JPS) gives information about the layered earth. The interpretation philosophy is to find a model curve which provides reasonable fit to the measured curve. It is assumed that the parameters of the model curve which fits the data represent the real subsurface layers. Before starting the interpretation, improving the quality of data by the help of data processing techniques (smoothing, extrapolation and re-sampling) will make the interpretation fast and accurate. The interpretation technique known as“direct interpretation”uses the transform function to obtain layer parameters without knowing the initial guess. These parameters will be used as an initial guess for iterative inversion technique. Because the iteration is continued until certain conditions fullfilled. An unrealistic initial guess may lead the least-squares inversion process astray. To overcome this problem of inversion technique, a direct interpretation method is presented for the interpretation of IP sounding data. All above interpretation techniques are combined into one computer program to interprete IP sounding curves. The method has been tested by using the theoretical curves, and the application of the method has been shown by using some measured curves. KEY WORDS : Induced Polarization (IP), IP sounding (IPS)