Pirit külü ve bakır cürufu atıklarının ağır ortam malzemesi olarak kömür yıkamada kullanılabilirliğinin incelenmesi
Utilization of pyrite ash and copper slag as heavy media in coal washing
- Tez No: 287459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, bakır curufu ve pirit külü atıklarının alternatif ağır ortam malzemeleri olarak kömür yıkamada kullanılabilirliği araştırılmıştır. Ayrıca Eski Çeltek Kömür İşletmesi'nde iri kömür yıkama için Tambur ve Drewboy ayırıcı performansı değerlendirmesi yapılmış ve tesisteki manyetit kayıpları incelenerek nedenleri araştırılmıştır.Çalışma sonucunda; ağır ortam malzemesi olarak kullanılan manyetitin kuvars ve hematit gibi safsızlıklar içerdiği, alternatif ağır ortam malzemelerinden pirit külünde manyetitin yanında ağırlıklı olarak hematit bulunduğu, bakır curufunun ise manyetitin yanında çoğunlukla fayalit ve kuvars içerdiği görülmüştür. Bu nedenle malzemelerin manyetik duyarlılıkları ve geri kazanılabilirlik verimleri düşük olarak bulunmuştur. Ayrıca tesisteki manyetit kayıplarının gerek yıkama ünitesinde ve gerekse geri kazanım ünitesinde standartların çok üzerinde gerçekleştiği tespit edilmiştir.Tesiste çift yoğunluklu ayrımda Tambur (1,8 gr/cm3) ve Drewboy (1,7 gr/cm3) ayırıcı ile manyetitle yapılan çalışmalarda yıkama performansının standartlara göre kabul edilebilir sınırlarda olduğu bulunmuştur. Bunun yanı sıra alternatif malzemeler (bakır curufu ve pirit külü kahverengi) ile yapılan ayırma sonuçları da kabul edilebilir sınırlarda bulunmasına rağmen malzemelerin geri kazanılabilirlik verimleri çok düşük bulunmuştur. Bu nedenden dolayı, bu malzemelerin ağır ortam olarak kullanılmadan önce manyetik ayırıcı ile zenginleştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, utilization of copper slag and pyrite ash which is mining waste as alternative heavy media in coal washing was investigated. In addition, performance evaluation of heavy media separation devices (Drum and Drewboy) and medium loss was investigated for Eski Çeltek Coal Washing Plant.As a result of studies, It was observed that the magnetite, copper slag and pyrite ash include some impurities such as hematite, quartz etc. Therefore, magnetic susceptibility of these materials and efficiency of medium recovery were found to be low. In addition, the medium loss in both washing and recovery units of the plant were determined to be over standards.In this plant, double-density heavy media separation is applied with drum (1.8 gr/cm3) and Drewboy (1.7 gr/cm3) type heavy media units in which magnetite is used as heavy media. Separation efficiency of the washing process was attained in the range of acceptable levels mentioned in the standards. Although, the result of separation conducted with copper slag and pyrite ash is also acceptable. Pre-enrichment with magnetic separator for these materials should be applied due to their unsatisfactory recovery efficiencies.