Sürtünme karıştırma kaynak yöntemiyle birleştirilen IF 7114 çeliğinin mekanik özelliklerinin ve mikroyapısının incelenmesi
The investigation of the mechanical properties and microstructure of the IF 7114 steel joined by friction stir welding
- Tez No: 287460
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEVFİK KÜÇÜKÖMEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sürtünme karıştırma kaynağı son yıllarda geliştirilen bir katı hal kaynak yöntemidir. Ergitme kaynak yöntemlerine göre birçok avantaja sahip olan sürtünme karıştırma kaynağı endüstrideki kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Günümüzde yüksek şekillendirilebilirliğin arandığı birçok uygulamada IF (Interstitial Free) çeliğinin süneklik ve mukavemet değerlerini koruyarak birleştirilme ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada otomotiv endüstrisine yönelik IF 7114 çeliği sürtünme karıştırma kaynak yöntemi kullanılarak çeşitli kaynak parametreleri altında birleştirilmiştir. Yapılan araştırmada, farklı dönme hızı ve ilerleme hızlarında değişen takım baskı kuvveti altında birleştirilen numunelerin mekanik özellikleri ve kaynak bölgesindeki mikroyapı özelliklerine kullanılan kaynak parametrelerinin etkileri incelenmiştir. Kaynak esnasında karıştırma bölgesinde erişilen sıcaklıklar termoçiftler sayesinde kayıt altına alınmıştır. Kaynak bölgelerinde ortaya çıkan mikroyapı ilk tane boyutuna göre oldukça incelmiştir. Kaynak bölgesinin mukavemet değerleri temel malzemeden oldukça yüksek çıkmıştır. Sonuç olarak mekanik özelliklerin ve mikroyapının önemli bir şekilde kaynak şartlarına bağlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Friction stir welding is a solid state welding process that has been developed in the recent years. Friction stir welding has many advantages over the fusion welding methods and its use in the industry is increasing day by day. Today, for many applications where formability is needed, there is the need to join IF (Interstitial Free) steel by keeping its properties of strength and ductility. In this study, IF 7114 steel used for automotive industry has been joined under various welding parameters by using friction stir welding process. In the study performed, the mechanical properties of the samples joined under the tool press force changing in different rotation and welding speed; and the effects of the welding parameters used on the microstructure of the welding zone are examined. The temperatures in the stir zone reached during the welding process are recorded by using thermocouples. The microstructure emerging in the welding zone has become fine structure compared to the original grain size. The strength values of the welding zone turn out to be higher than the base metal. As a result, it is observed that mechanical properties and microstructure depend crucially on the welding conditions.