Nosema lymantriae enfeksiyonunun izlenmesi ve sıcaklığın Lymantria dispar'ın gelişimine ve Nosema lymantriae ile enfeksiyonuna etkisinin belirlenmesi
Monitoring the infection of Nosema lymantriae and determination the effect of temperature on development of Lymantria dispar and infection with Nosema lymantriae
  1. Tez No: 287458
  2. Yazar: EMİNE ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kır tırtılı, Lymantria dispar Türkiye'de ve dünyada geniş yapraklı orman ağaçları, süs bitkileri, vişne ve erik gibi meyve ağaçları ve fındık üzerinde ekonomik kayıplara sebep olan polifag zararlıdır. Nosema lymantriae patojenik bir mikrosporidium olup orman zararlılarına karşı biyolojik kontrol ajanı olarak kullanılabilme potansiyeline sahiptir. Sıcaklık N. lymantriae enfeksiyonu üzerinde önemli bir etki oluşturmaktadır. Bu çalışmada sabit ve değişken sıcaklığın enfeksiyon üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacı ile 22±1C° sabit ve 18Cº/24±1C° değişken ve yine 22Cº±1C sabit ve 14Cº/26Cº±1C değişken sıcaklıklardan oluşan 2 deney grubu kuruldu ve larvalar bu sıcaklıklara ayarlanmış inkübatörlerde 16 saat aydınlık, 8 saat karanlık ışık periyodunda büyütüldü. Larvalar her gün kontrol edilip deri değiştirme, pupa ve ölüm zamanları ile ağırlık ölçümleri kaydedildi. Elde edilen değerler SPSS 11.05 programı ile analiz edilerek sıcaklığın enfeksiyon üzerine ve enfeksiyonun zararlı üzerine olan etkisi tespit edilmeye çalışıldı.Elde edilen analizler sonucunda N. lymantriae enfeksiyonun kır tırtılı üzerinde %83-100 arasında insektisidal etkisinin olduğu, enfeksiyonun larvaların gelişimini yavaşlattığı, 22Cº sabit sıcaklıkta büyüyen dişi larvaların kadavralarından elde edilen spor miktarının 18Cº/24Cº değişken sıcaklığa göre daha az olduğu (p=0,021) ve larvaların ölüm günleri ile kadavra ağırlığı arasında iyi bir korelasyon olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Gypsymoth, Lymantria dispar is a polifag pest which causes economic losses on broad-leaved forest trees, ornamental plants, like cherry and plum trees and nut. Nosema lymantriae is a pathogenic microsporidium and possess the potential for biological control of forest defoliators. Temperature has a significant effect on the course of infection.In the present study, two different groupstemperature was used for determine the effect of constant fluctuant temperatures on the infection. One of them consist of 22±1C° constant and 18Cº/24±1C° fluctuant temperatures and the other one consist of again 22±1C° constant and 14Cº/26±1Cº fluctuant temperatures. Larvae were reared incubator that adjusted these constant and fluctuant temperatures at 16h light/8h dark period. Larvae were checked every day and taken note time of molting, pupation, and death. Statistical analyses were carried out with SPSS11.05 As a resultof the evaluation is determined that the infectionof N. lymantriae has 83-100% mortality on gyspy moth,the infection slow down the development of larvae, spore counting from dead infected female larvae which are reared at 22±1C° constant temperature has lower spore number than that of the larvae reared at18Cº/24±1C° fluctuant temperature (p=0,021) and there are significantly correlation between the death of day and the fresh mass of cadavers for infected larvae.