Kurumsal yapılara yönelik web içerik yönetim sistemi geliştirilmesi
Development of a web content management system for organizational structures
  1. Tez No: 287470
  2. Yazar: ADEM TEKEREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK BAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İş ve iş süreçlerinin hızla internet ortamına aktarılması sonucu internet ortamındaki bilgi miktarı da hızla artmaktadır. İnternet ortamındaki bilginin yönetilmesi de bilgi miktarının artması sonucu zorlaşmıştır. İnternet ortamındaki bilginin kolay ve hızlı bir şekilde yönetilmesini sağlamak amacıyla otomasyon sistemleri geliştirilmeye başlanmıştır. Web'deki bilginin ya da içeriğin yönetim süreçlerini gerçekleştirmek için geliştirilen otomasyon sistemlerine içerik yönetim sistemleri denmektedir. İçerik yönetim sistemleri uygulama alanlarına göre farklı türlere ayrılmıştır. İçerik yönetim sistemi kavramının oluşmasında ise en çok web sitesi geliştirmek için kullanılan web içerik yönetim sistemleri etkili olmuştur. Web sitesi geliştirmeyi bilmeyen kullanıcıların yetkilerine göre, kendi web içeriklerini yönetmelerini sağlamak, web içeriği çok fazla olan web siteleri için içeriğin kolay ve hızlı bir şekilde yönetilmesini sağlamak gibi bazı özellikler web sitesi içerik yönetim sistemlerinin en önemli amaçları arasında yer almaktadır.Bu tez çalışmasında, GaziWEB adı verilen yeni bir web sitesi içerik yönetim sistemi geliştirilmiş ve problemin çözümüne yeni bir yaklaşım sunulmaya çalışılmıştır. GaziWEB içerik yönetim sistemiyle kurumsal yapıların ve birimlerinin kendi web içeriklerini birbirlerinden bağımsız olarak yönetebilmelerini sağlayan bir yaklaşım sunulmaktadır. GaziWEB içerik yönetim sisteminde içerik ve içeriğin sunum özellikleri birbirinden ayırmak amacıyla şablon sistemleri desteklenmektedir.GaziWEB İYS; çoklu dil desteği, kişiselleştirilebilir şablonlara izin verme, sınırsız sayıda rol ve yetki tanımlayarak kullanıcılar ekleme, içeriğin ziyaretçilere sunumunu esnek bir şekilde gerçekleştirebilmek amacıyla her bir menü içeriğinin üye gruplarına göre erişim düzeylerinin belirlenebilmesi ve menü içerik yerleşiminin bölgelere ayrılmasıyla bir menü içeriğinin içerik bileşenleri kullanılarak ayrı ayrı tasarlanabilir olması gibi özelliklerinden dolayı, sistem yeni bir içerik yönetim ve yayınlama örneği ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Amount of data in the web has increased rapidly after the transfer of work and work processes to the internet environment. As a result of this increase, management of the data is also getting difficult. To facilitate and expedite the management of the data in internet environment, automation system has begun to develop. Automation systems, which are developed to implement the management process of data or content in the web, are called ?content management systems?. Content management system is divided into different types according to their application areas. Web content management systems, which are using to develop web sites, were the most effective factors in the formation of the concept of content management systems. Some specifications are among the most important purpose of web page content management systems like helping users to manage their own web content who don?t know how to develop web sites and providing to facilitate and expedite the content management of the web sites with too many content.In this study, we developed a new web site content management system called GaziWEB and tried to find new approach to the solution of the problem. With GaziWEB content management system, an approach is presented which is providing a management for the institutional structures and units to their own web content independently of each other. In GaziWEB content management system, template systems have been supported to separate content and presentation properties of the content.GaziWEB CMS is prepared with the specifications of multiple language support, customizable templates allowed, adding unlimited number of users by defining unlimited role and authorization, determining the access levels of every single menu content according to member groups to realize presentation of the content to visitors in a flexible manner and ability to design of a menu content by using content components individually with separation of menu content layout to the areas. GaziWEB CMS also introduces a new sample for content management and publication.