İnternet reklamcılığı sektörünün dünyadaki gelişimi ve Türkiye'nin bu sektördeki durumu
The growth of internet advertising sector in the world and status of Turkey in this sector
  1. Tez No: 287471
  2. Yazar: ZAFER AYAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA GÜYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Reklamcılık, Computer Engineering and Computer Science and Control, Advertising
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnternet reklamcılığı, ekonomik, ölçümlenebilen, hızla yayına alınabilen, hedef kitle belirlenmesine olanak sağlayabilen ve kullanıcı etkileşimine izin veren bir reklamcılık yöntemidir. İnternet reklamcılığı sektörü, oldukça büyük bir hızla yaygınlaşmış ve her geçen gün daha karmaşık bir duruma gelmiştir. Bu yüzden de standartlaşma ve etik rekabet ortamı oluşturabilme adına, çeşitli öz denetim ve idari denetim mekanizmalarının oluşturulması zorunluluğu doğmuştur. Yapılan bu çalışmayla, internet reklamcılığının tarihsel gelişimi, internet kullanım durumları, internet reklamcılığı uygulama yöntemleri, sektörel gelir ve kullanım durumları, düzenleme ve denetleme kurumları başlıkları altında, Türkiye ve dünya ülkeleri penceresinden bakıldığında ortaya çıkan bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Internet advertising is an economical advertising method, which can be gauged, rapidly spread, and enables the determination of a target group and user interaction. Internet advertising has rapidly become widespread and day by day has become more complicated. As a result, it has become necessary to set up various self-control and administrative mechanisms to establish standardization and an ethical competition environment. This study looks at the situation in Turkey and other countries under the headings of the historical development of internet advertising, applications in internet advertising, income and usage levels and regulation and supervision institutions, and presents the findings.