Tıbbi verilerin GPRS ile izlenmesi
Monitoring of medical data by GPRS
- Tez No: 287490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. O. AYHAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tezde, hasta durumunu uzaktan izleme ve kontrol etmek için mobil telefona gömülü gerçek zamanlı bir sistem tasarlandı. Hasta izleme cihazından alınan EKG, kandaki oksijen oranı ve tansiyon gibi sinyaller nokia12 ünitesine aktarıldı. Daha sonra GPRS aracılığı ile yer olarak hastadan farklı bir ortamda olan uzman doktorda bulunan mobil telefona gönderildi. Böylece uzman doktor hastadan gelen sinyalleri inceleme, kontrol ederek hastalık durumunu teşhis etme gibi, gereken müdahalelere karar verme imkânına sahip olmaktadır.Önerilen sistem üç üniteden oluşmaktadır. Birinci ünite, gerçek zamanlı işletim sistemi gömülü olan nokia12 (T-BOX N12R) ünitesidir. Bu ünite, hasta izleme cihazından gelen sinyalleri GPRS aracılığı ile ikinci üniteye gönderir. İkinci ünite, hasta bilgileri için orta depo olarak kullanılan bir web sitesidir. Üçüncü ünite ise mobil telefon ünitesidir. Bu ünite belirtilen diğer üniteler aracılığıyla hasta izleme cihazından gelen sinyalleri alarak uzman doktor tarafından gereken müdahalelerin yapılmasına yardımcı olur.Programlama işlemleri mikro java (J2ME) dili kullanılarak kodlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an embedded real time system was designed for the mobile phone to telemonitoring and checking the status of patients. The ECG, Oxygen Saturation in arterial blood and blood pressure signals were transferred out of the patient's monitoring equipment to NOKIA12 Unit then they were sent through GPRS to be received by the mobile phone possessed by the physician who is in a different place from the patient, by which the physician can evaluate the patient's case, by this way, he can provide the necessary medical orders.The suggested system is consisting three units. The first is the NOKIA12 unit (T-Box N12 R) which contains an embedded real time program which works as its operating system. This unit sends the signals from the patient's monitor through the GPRS to the second unit. The second unit represents a web site which is the middle storage for the patient's data. The third unit is a mobile phone unit. This unit receives the coming signal from the patient monitor accordingly the physician can evaluate the patient case and order the necessary interventions.The programming process was done using the accurate Java Language (J2ME).