Görme engelliler için bir mobil yön yardım cihazı tasarım ve uygulaması
Design and implementation of a mobile direction support system for visually impaired individuals
- Tez No: 287489
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde en yaygın kullanılan yön bulma aracı küresel konum belirleme (KKB) sistemidir. Teknolojiden nispeten az yararlanan görme engelli bireylerin ulaşım problemlerinin çözümünde KKB sisteminin olanakları yeteri kadar kullanılmamaktadır. Bu tezde, görme engelli bireyler için KKB sistemi kullanan bir yön yardım cihazı tasarım ve uygulaması gerçekleştirilmiştir. Test ortamı olarak Gazi Üniversitesi Merkez Kampüsü seçilmiştir. Bu amaçla kampüsün anahtar noktalarının koordinatları ölçülmüş ve koordinatlar tasarlanan cihaz içerisine yüklenmiştir. Cihaz bir gönüllü görme engelli bireyin tarafından test edilmiş ve bireyin yardım almadan kampus içerisinde hareketliliği sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today GPS is the most common position finding system available. Blind people, who relatively have a little advantage of using technology, are not able to use all advantages that a GPS provides. In this thesis, a mobile direction support system was designed and implemented for visually impaired individuals. Gazi University central campus was chosen as test environment. The coordinates of key points of the campus were measured and recorded into system. The system was tested by a visually impaired volunteer in the campus area. Results show that the mobility of a visually impaired person in campus achieved precisely without any help of other people