Meslek liselerinde modül değerlendirme sınavlarının çevrimiçi uygulanması
Online application of modular evaluation exam in vocational high school
  1. Tez No: 287492
  2. Yazar: RAMAZAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Türkiye, mesleki eğitim sistemini Avrupa Birliği standartlarına ulaştırmak için 4 Temmuz 2000 tarihinde Avrupa Birliği'yle Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesini (MEGEP) imzalamıştır. 2002 yılında teknik çalışmalar başlanmış ve neticesinde 2005-2006 eğitim öğretim yılıyla birlikte pilot bölgelerde MEGEP kapsamında modüler sisteme geçilmiştir. 2006?2007 eğitim-öğretim yılı ile birlikte Türkiye'de mesleki ve teknik eğitim veren tüm ortaöğretim kurumlarında MEGEP uygulanmaya başlanmıştır.Projenin nihai amacı uluslar arası alanda da kabul gören güçlü ve kaliteli bir mesleki eğitim sisteminin oluşması, iş gücü kalitesinin artırılması ve alanında uzman kişilerin yetiştirilmesidir. Bu bağlamda öğrencilerin bireysel yeteneklerinin tespit edilmesinde modül değerlendirmeleri önemli bir yer tutmaktadır. MEGEP kapsamında ortaöğretim kurumlarının 10., 11. ve 12. sınıflarında alan ve dal farklılıkları gözetmeksizin tüm öğrenciler modül değerlendirme sınavlarına girmektedirler.Bu çalışmada mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında modül değerlendirme sınavlarının bilgisayar ortamında yapılması için kısa adı MODDESS olan Modül Değerlendirme Sınav Sistemi uygulaması geliştirilmiştir.Modül değerlendirme sınav sistemi kolay kullanımıyla, geliştirilmeye açık bir sistem olmasıyla, zaman, kağıt ve işgücünden önemli ölçüde tasarruf sağlamış olmasıyla kullanılabilirliği yüksek bir yazılım durumundadır. Bilgisayar ortamında uygulanması, öğrenci ve öğretmene doğrudan dönüt verme özelliğinin bulunması ve istatistiksel sonuçları aktarması sistemin önemli özellikleri arasında yer almaktadır.MODDESS'te programlama dili olarak ASP (Active Server Pages), veritabanı olarak MS Access (gerektiğinde SQL Server) ve gerekli alanlarda AJAX (Asynchronous JavaScript and XML) tekniği kullanılmıştır. Modern bir uygulama olma açısından kodlamada XHTML, CSS ve Javascript'ten sıkça yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey signed strengthening the Vocational Education and training system Project with EU on 4th July, 2000 in order to reach EU standards in Vocational Education System Technical studies started in 2002 and as a result along with the 2005-2006 educational year modular system began to be used in pilot zones. And with 2006-2007 Educational year (SVET) began to be practiced in all secondary education institutions giving vocational and technical education.The final aim of the project is establishing a strong and qualified education system enhancing the quality of laborforce and training professionals in their branches. Thus, while determining the individual abilities of students modular evalution has an important place. In the scope of SVET in secondary education institutions at 10th,11th and 12th grades all of the students take modular evaluation exam without taking into consideration their branches of study.In this study an application called Module Evaluation Exam system was developed to make online module evaluation exams. Having an easy use, being open to be improved, providing a great deal of saving in terms of paper, time and laborforce consuming, module evaluation exam system is a highly available software. Being suitable to be applied online, giving a direct feedback both to students and teachers and transfering statistical results are among the important qualities of the system.In Module Evaluation Exam system ASP is used as the language of the programme, Ms Access ( when necessary SQL server) as database and in necessary areas AJAX (Asynchronous Javascpript and XML) technique is used. While encoding, XHTML, CSS and Javascript are often made use of since those are modern applications.