ETİAL 171 alaşımının yarı katı halde şekillendirilebilirliğine eser miktarda Ag ilavesinin etkisinin incelenmesi
The study of the effect of Ag addition in an amount of trace on semi-solid forming of the ETIAL 171 aluminum alloy
- Tez No: 287511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURŞEN SAKLAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada otomotiv endüstrisinde yaygın kullanım alanına sahip olan Etial 171 alüminyum alaşımının yarı katı halde şekillendirilmesinin malzemenin mikroyapı ve mekanik özelliklerine etkileri incelenmiştir. Ayrıca eser miktarda ilave edilen Ag elementinin malzemenin yarı katı halde şekillendirilebilirliğine ve malzemenin özelliklerine olan etkileri tespit edilmiştir. Yarı katı halde şekillendirme ?-Al tane boyutunu ve intermetalik bileşikleri küçültmüş ve malzemenin sertliğini artırmıştır. Ag ilavesi tane boyutunu %28 oranında küçültmüş ve sertliği %20 artırmıştır. SEM/EDS çalışmaları ve mikrosertlik incelemeleri Ag'ün hem matriks yapıda hem ötektik bölgede bulunan intermetaliklerde var olduğunu, dolayısıyla bu bölgelerde sertlik artışına yol açtığını ortaya koymuştur.Özetle, Etial 171 alüminyum alaşımı yarı katı şekillendirme prosesiyle üretime uygun bir malzeme olup, yarı katı şekillendirme malzemenin mekanik özelliklerini iyileştirmekte ve Ag ilavesi bu iyileşmeyi artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of semi-solid forming of the ETIAL 171 aluminum alloy which is widely used in the automotive industry on the microstructural and mechanical features of this material have been investigated.Furthermore, the effects of the Ag element, which is added in an amount of trace, on the material?s being able to be formed in a semi-solid state and the properties of the material have been studied. The semi-solid formation has decreased the ?-Al grain size and the intermetallic components and increased the hardness of the material. The Ag addition decreased the grain size 28 per cent and increased the hardness 20 per cent. The SEM/EDS studies and microhardness investigations have shown that the Ag element is present in matrix and intermetallics which are available in eutectic zones and therefore causes an increase in hardness in these zones.In summary, the ETIAL 171 aluminum alloy is suitable material for production through the semi-solid processing; and the semi-solid formation improves the mechanical properties of the material. Furthermore, the Ag addition increases this betterment.