Al/SiC kompozitlerin infiltrasyon yöntemi ile üretimi ve özelliklerinin araştırılması
Investigation of production and wear behavior of Al/SiC composites by vacuum infiltration technique
  1. Tez No: 125815
  2. Yazar: MEHMET ACILAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT GÜL, PROF. DR. YUSUF ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Al/SiC KOMPOZITLERIN VAKUM INFILTRASYON YÖNTEMİ İLE ÜRETİMİ VE AŞINMA DAVRANIŞLARININ ARAŞTIRILMASI (Doktora Tezi) Mehmet ACILAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2002 ÖZET Bu çalışmada, Alüminyum matriksli kompozitler, % 10-55 SiCp takviye hacim oranlarında vakum infıltrasyon yöntemi ile başardı bir şekilde üretilmiştir. Yöntemde, değişik hacim oranlarındaki SiC parçacık takviyeler istenilen hacim oranını oluşturmak için saf Al tozlan ve SiC parçacıkların sıvı matriks alaşımı tarafından ıslatılabilmesi için Mg tozları ile karıştırılmıştır. Bu karışımdan hazırlanan çelik borular içerisindeki içerisine Etial-171 alaşımı infiltre edilmiştir. İnfiltrasyon öncesinde, kompaktların içerisinde bulunan Al tozlarının oksitlenerek infiltrasyonu engellememesi için kompaktm içerisine azot gazı verilmiştir. Hacimce %50 ve 55 SiCp takviyeli kompozitlerin üretiminde Etial 171 alaşımının içerisine ağırlıkça %5 Mg ilave edilmiş, buna ilaveten hacimce %55 SiCp takviyeli kompozitlerin üretilmesinde kullanılan SiC parçacıklar okside edilmiştir. Üretilen kompozitlerde sertlik, yoğunluk ve gözenek ölçümleri yapılmış, disk üzerinde pim aşınma cihazı kullanılarak aşınma davranışları incelenmiştir. Deneysel çalışmalardan elde edilen sonuçlar, uygulanan yöntemin hacimce % 10-55 takviyeli kompozitlerin üretimi için uygun olduğunu göstermiştir. Yöntem, düşük takviye hacim oranma sahip (hacimce % 10-55) kompozitlerin 640-800 °C arasında sıcaklık, 300-500 mm Hg arasmda değişen vakum ve 120-180 saniye süre gibi nispeten kolay şartlarda, takviye elemanının kaplanmasına gerek kalmadan üretimini mümkün kılmıştır. Mikroyapı incelemeleri, SiC parçacıkların dağılımının homojen olduğunu göstermiştir. Kompozitlerin yoğunluğu, artan takviye hacim oranı ile lineer olarak artış göstermektedir ve gözenek oranı, artan takviye hacim oranı ile azalmaktadır. Ayrıca, kompozitlerin aşınma oranı artan yük, kayma mesafesi ve aşındırıcı boyutu ile artarken, artan takviye hacim oranı ile azalmaktadır. Bilim Kodu : 626.17.01 Anahtar Kelimeler : Alüminyum esaslı kompozitler, SiCp, İnfiltrasyon, Vakum infiltrasyon yöntemi, Mikroyapı, Gözenek, Sertlik, Aşınma. Sayfa Adedi : 197 Tez Yöneticisi : 1. Yrd. Doç. Dr. Ferhat GÜL 2. Prof. Dr. Yusuf ŞAHİN
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF PRODUCTION AND WEAR BEHAVIOUR OF Al/SiC COMPOSITES BY VACUUM INFILTRATION TECHNIQUE (Ph.D. Thesis) Mehmet ACILAR GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2002 ABSTRACT In the present study, Aluminium matrix composites reinforced with volume fractions of 10-55% SiCp have been successfully produced by vacuum infiltration technique. In the process, various volume fractions of SiC particulate reinforcements were mixed with AI powders for required volume fraction and Mg powders for wettability of the SiC particulates by liquid matrix alloy. Etial-171 alloys were infiltrated into these compacts inside the steel tubes, which prepared from the mixing. Nitrogen gas was flowed into the compacts prior the infiltration in order to prevent oxidation of AI powders, which alter the infiltration of the AI powders. 5%wt fraction of Mg added into the Etial-171 alloy in the production of 50% and 55% volume fraction of reinforced composites and in addition, SiC particulates used in producing of the 55% volume fraction of composites were oxidized. In the produced composites, hardness, density and porosity measurements were determined. Abrasion behaviour was investigated by using a pin-on-disk type of apparatus. The experimental results showed that the applied process is appropriate method for producing of 10-55% volume fractions of the composites. In this process, in producing of the low volume fractions of reinforced (10-55 vol.%) composites were possible at the relatively easy conditions, which are, as ranged from 640 to 800 °C temperatures and 300-500 mm Hg vacuum and between 120-180 seconds times without the application coated to the reinforcement. Microstructure observations of the composites showed that the SiC particulate distributions were found to be homogeneous. The density of the composites increased linearly with increasing volume fractions of reinforcements and porosity content decreased with increasing reinforcement content. In addition, wear rate of the composites increased with increasing load, sliding distance and abrasive grains size, while it decreased with increasing volume fractions of the composites. Science Code : 626.17.01 Key Words : Aluminium based composites, SiCp, Infiltration, Vacuum infiltration process, Microstructure, Porosity, Hardness, Wear. Page Number : 197 Adviser : 1. Assist. Prof. Dr. Ferhat GUL 2. Prof. Dr. Yusuf SAHIN