Deniz deşarj sistemlerinde farklı geometrik özelliklere sahip difüzörlerin seyrelme üzerine etkileri
Marine discharge systems with different geometric features on the effects of dilution diffusers
- Tez No: 287514
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada; deniz deşarj sistemlerinde farklı geometrik özelliklere sahip difüzörlerin seyrelme üzerine etkileri araştırılmıştır. Karekteristikleri farklı olan 12 farklı sistem tayin edilmiştir ve bu sistemler için iç ve dış akış etkisinde hidrolik hesaplar yapılmıştır. Elde edilen değerler neticesinde sistemlerin gerilme analizleri yapılarak malzeme özellikleri belirlenmiştir ve dayanımları kontrol edilmiştir. Son olarak farklı geometrik özelliklerdeki deşarj boruları ile bırakılan atıkların yakın alan, uzak alan, bakteriyel seyrelmeleri ve bulut yükseklikleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, diffusers with different geometrical characteristics and their effects on dilution are investigated. For this case, twelve different physical properties are taken into account. For each selected diffuser type, hydraulic parameters induced by internal and external flow are calculated. Mechanical properties such as stresses and local buckling have been also determined for obtaining safe and economic diffuser system for discharge. Finally, discharge tubes with different geometric characteristics of waste are investigated from aspect of nearshore, offshore andbacteriel dilution and cloud heights from the sea bottom.