Küresel ısınma ve iklim değişikliği senaryolarına dayalı kentsel içme-kullanma suyu tahmini
Global warming and climate change scenarios urban-based drinking-water use forecasts
- Tez No: 287515
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ YURDUSEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Günümüzde tüm Dünya'da artan şehirleşme, özellikle sanayi ve yerleşim bölgelerinden çıkan sera gazları ile çevre ve atmosfer büyük miktarda kirletilmektedir. Küresel ölçekte havanın ısınma eğilimi de giderek artmaktadır. İklim değişikliği nedeniyle yeryüzünde pek çok bölgenin yağış ve sıcaklık değerlerinde istatistiksel açıdan anlamlı değişimler öngörülmektedir. Dünya'da ve ülkemizde küresel ısınma ve iklim değişikliği konusunda yapılan çalışmalar; bulunduğumuz bölgenin mevcut su kaynaklarında bir daralmaya neden öngörmektedir. Su kaynakları projeleri, büyük yatırım gerektirmeleri ve kapasite artırımı konusundaki teknik zorluklar nedeniyle uzun yıllar hizmet edecek şekilde tasarlanmaktadırlar. Bu yüzden su kaynaklarının planlanması ve yönetimi için gelecek su kullanımlarının tahmini büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada aylık su kullanımları, sosyal, ekonomik ve meteorolojik değişkenlere bağlı olarak modellenmiş ve Denizli örneğinde 2011 ile 2100 yılları arasında uygulanmıştır.Bu amaçla öncelikle, 2007 ile 2010 yılları arasındaki gözlenmiş veriler dikkate alınarak; su kullanımı ile nüfus, sıcaklık ve yağış değişkenleri arasında çok değişkenli regresyon modelleri kurulmuştur. Bu modellerden korelasyon katsayısı en iyi olan model tahmin yapabilmek için seçilmiştir. 2011 ile 2100 yılları arasındaki tahmin için kullanılacak nüfus verileri üstel yöntemle, sıcaklık ve yağış verileri ise küresel iklim değişikliği modelinden elde edilmiştir. Küresel iklim değişikliği modelinde iki farklı senaryoya göre kıyaslama yapılmıştır. Bu model senaryoları (A2 senaryosu-ECHAM5 küresel modeli-RegCM3 bölgesel modeli ve B1 senaryosu-ECHAM5 küresel modeli-RegCM3 bölgesel modeli) ve elde edilen veriler kullanılarak, Denizli İlinin gelecek yıllardaki su ihtiyacı bu iklim senaryolarına göre tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Scientific research on climate change points that water resources will be depleting in the area where we live. Water resources projects are designed to serve quite a long time due to the large investment costs and technical difficulties for the capacity increase. Therefore, it is essential to make sound forecasts for future water demand. In this study, monthly water consumptions are modelled based on several socio-economical and meteorolgical variables and a case study conducted for the case of Denizli. The observed data between 2007 and 2010 are used to construct the water demand model. The demand model is then used to estimate the future water use between 2011 and 2100. An exponential extra polation is used to obtain the future population values. Global climate change models are used however for meteorogical variables.Water demand forecasting is carried out for Denizli based on two climatic change scenarios.