Hidrolojik model uygulamaları
Hydrologic model applications
  1. Tez No: 287516
  2. Yazar: METE MURAT BAYAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ YURDUSEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Hidrolojik çevrim içerisindeki olayların anlaşılabilmesi ve sistem kavramı içindeincelenebilmesine yarayan hidrolojik modeller, günümüzde su kaynaklarının kullanılması vegeliştirilmesi, iklim değişiklikleri ve etkilerinin anlaşılması gibi birçok konuda kullanılmaktadır.Özellikle modellemede az parametre ve veri gereksinimi duyan tutumlu modeller günümüzdedaha çok tercih edilmektedir. Fransa?daki Cemagref Enstitüsünde Kabouya (1990) tarafından ilkolarak geliştirilen, GR2M aylık yağış-akış modeli de bu tutumlu modellerdendir.GR2M modelinin Makhlouf ve Michel (1994) tarafından ve Mouelhi, Michel, Perrin, Andreassian(2006) tarafından geliştirilen güncel versiyonları bu tez çalışması kapsamında incelenmiştir.GR2M modelinin bu versiyonları, Ege Bölge?sindeki Büyük Menderes Havza?sında ve onun althavzalarında iki farklı evapotranspirasyon hesaplama yöntemi ile iki farklı kalibrasyon kriterikullanılarak toplam 12 farklı şekilde uygulanmıştır.Böylece, Makhlouf ve Michel (1994) tarafından ve Mouelhi, Michel, Perrin, Andreassian (2006)tarafından geliştirilen ve Fransa, Amerika, Brezilya, Fildişi Sahilleri ve Çin?de uygulanan GR2Maylık yağış-akış modelinin Türkiye?de Büyük Menderes Havza?sında ve alt havzalarındauygulaması yapılmış ve sonuçlar incelenmiştir. Model sonuçları, aylık akışların, BüyükMenderes Havzası için GR2M modeli ile oldukça tatmin edici performanslar ile tahmin edilebilirolduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Hydrological models are used to understand the hydrological cycle and operationally essentialto estimate the yields of water resources. Since hydrological processes include so manyparameters, the models with few parameters are often preferable to decrease the do torequirements and simplfy the calibration process. In this study, the monthly rainfall-runoff modelGR2M is used to estimate monthly flows. Several evaporation methods are used to during thecalibration processes. Two calibration methods are used. Thus several combinations of modelruns are performed in an attempt to obtain the best forecasts. The model runs are carried out inthe using the data for Büyük Menderes Basin, Turkey. The results have indicated that themonthly flows can be estimated with quite satisfactory performances .