Antalya ve Burdur illerinde yayılış gösteren Hydrobioidea üst familyası (Gastropoda,Prosobranchia) türlerinin belirlenmesi
Determination of species of the Hydrobioidea superfamily (Gastropoda, Prosobranchia) distributed in Antalya and Burdur provinces
  1. Tez No: 287532
  2. Yazar: DUYGU CEREN ÇAĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ZEKİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Zooloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında ekolojik uyumları ile yüksek türleşme gösterebilen Hydrobioidea Üstfamilyası'nın, sulak alanlar bakımından zengin olan Antalya ve Burdur illerindeki yayılışının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Burdur ve Antalya illerinde devamlılık gösteren tatlı su sistemleri içinde seçilen istasyonlarda örneklem çalışmaları yapılmış ve taksona ait yaşayan türler araştırılmıştır. Çalışma süresince üstfamilyaya ait 3 familya altında 8 genusa ait 13 türün yayılış gösterdiği tespit edilmiştir. Bunlar Hydrobiidae familyası altında Hydrobia ventrosa, Pseudamnicola geldiayana, Pseudamnicola n. sp (1), Pseudamnicola n. sp (2), Kirelia murtici ve Turkorientalia anatolica türleri, Orientalidae familyası altında Islamia anatolica, Islamia bunarbasa, Islamia n. sp, Tefennia tefennica, Graecoanatolica pamphylica ve Graecoanatolica tenuis türleri ile Bythinellidae familyasından Bythinella turca türleridir. Yapılan çalışma kapsamında seçilen lokaliteler ve hidrobid faunaları çizelge olarak verilmiş, belirlenen taksonlara ait anatomik özellikler şekil ve resimlerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the distribution of Hydrobioidea Superfamily, which can indicate over speciation with their ecological adaptations, in Antalya and Burdur provinces that are rich in terms of wetlands. For this purpose, sampling studies have been done in the chosen stations within the freshwater systems which show continuity in Burdur and Antalya provinces; and living species belonging to the taxon have been studied.During the study period, 13 species belonging to 8 genus, under 3 families belonging to the superfamily have been determined. These are, Hydrobia ventrosa, Pseudamnicola geldiayana, Pseudamnicola n. sp (1), Pseudamnicola n. sp (2), Kirelia murtici and Turkorientalia anatolica species under family Hydrobiidae; Islamia anatolica, Islamia bunarbasa, Islamia n. sp, Tefennia tefennica, Graecoanatolica pamphylica and Graecoanatolica tenuis species under family Orientalidae; and Bythinella turca species from family Bythinellidae. The localities, in which sampling studies were done, and their hydrobid faunas have been given; the anatomic features belonging to determined taxons have also been shown with illustrations and pictures.