Burdur Gölü çevresi florası
Flora of the surroundings of Burdur Lake
- Tez No: 287531
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu araştırma Burdur Gölü çevresinin florasını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma alanı Davis'in Grid sistemine göre C3 karesi içinde yer almaktadır. Araştırma bölgesinden toplanan yaklaşık 1005 bitki örneğinin değerlendirilmesi sonucu 70 familya, bu familyalara ait 275 cins ve bu cinslere ait 465 takson tespit edilmiştir.Araştırma alanında takson sayısı bakımından en zengin familya Compositae (Asteraceae) familyası, takson sayısı bakımından en zengin cins ise Centaurea L. cinsidir. Tespit edilen endemik takson sayısı 49 olup toplam takson sayısına oranı % 10,53'dür.Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımları şu şekildedir: İran-Turan Elementi 55 takson (% 12,04), Avrupa-Sibirya Elementi 23 (% 4,95) takson, Akdeniz Elementi 98 takson (% 21,07), 289 takson (% 61,95) Geniş Yayılışlı (çok bölgeli) ve fitocoğrafik bölgesi tanımlanmamış olanlardır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the flora of the surroundings of Burdur Lake. The research area is in the C3 square according to Davis?s Grid system. As a result of the identification of the collected 1005 specimens, 465 plant species have been determined from the area, belonging to 70 families and 275 genera.In this research area, according to the taxon numbers, the richest family was Compositae (Asteraceae) and the richest genus was Centaurea L. The number of endemic taxa was 49 and it constitutes 10.53% of total.The phytogeographic elements are represented as follows; Irano-Turanian 55 taxa (% 12,04), Euro-Siberian 23 taxa (% 4,95), Mediterranean 40 taxa (% 21,07), widespread and undetermined are 289 taxa (% 61,94).