Çelik üretimi sırasında açığa çıkan konverter gazının yakıt olarak kullanımının araştırılması
Released during the production of steel converter gas as a fuel to investigate the use of
  1. Tez No: 287556
  2. Yazar: ALİ SALİM AKYOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CUMA KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Demir-çelik sektöründe küresel rekabetin yıldan yıla arttığı günümüzde, diğer birçok sektöre göre daha yüksek maliyetli olan kaynakların etkin kullanılarak mümkün olan en fazla ve en katma değerli çıktıya dönüştürülmesi şirketlerin ayakta kalabilmesi için zorunluluk haline gelmiştir. Yüksek enerji fiyatları ve artan çevre baskıları sanayicileri enerji verimliliklerini artırmaya zorlamaktadır. Bu çalışmada, Çelik üretiminde geçmişten günümüze kadar kullanılan yöntemler, bu yöntemler içerisinde en gelişmiş ve dünyada en çok kullanılan yöntem olan Bazik Oksijen Fırınlarında (BOF) çelik üretim prosesi incelenecektir. Bazik Oksijen Fırınlarında üretilen çeliğin özellikleri, Oksijenin miktarının ayarlanması, faz durumu, sisteme ekleme yöntemi, kimyasal tepkimelerinin oluşumu ve ortaya çıkardığı ısıl enerji, bu ısıl enerjinin kullanımı ve kontrolü, tepkimeler sonucu açığa çıkan gazların kullanım alanlarının ve çevreye etkilerinin irdelenmesi ve teorik, pratik uygulamalarının gösterilmesi bu çalışma ile hedeflenmiştir.Demir ve Çelik üretiminde dünyada ve Türkiye `de yaşanan gelişmeler ve bu gelişim süreci içerisinde yer alan tam entegre bir çelik fabrikasında uygulanan konverter gazı kazanım tesisi örnek verilecektir.
Özet (Çeviri)
As the global competition in iron and steel industry becomes more violent dayby day, the steel companies have to convert their costly resources to more and high value added output in order to compete in this severe environment. High cost of energy, and the increasing environmental pressures force the industrialists to improve their energy efficiencies. In this work, the different methods of steel production and the most technological and popular method of steel production, basic oxygen furnace ( BOF ), will be discussed in detail. Properties of the steel produced in basic oxgen furnace, Oxygen is used for increasing speed of melting and energy optimisation in Iron and steel production. When it is mixed with combustion gases, it supplies required temperature for welding, cutting and metal processing. Therefore oxygen has been to used in industrial sectors like an energy source.Recent developments in the iron and steel production in the world and in Turkey will be evaluated and examples of converter gas recovery plant will be given.