Aşağı?yukarı hareketli dalga enerjisi konvertörü modelleme ve kontrol uygulaması (Frog ? Form 2)
Modelling and control application of a heaving wave energy converter (Frog ? Form 2)
  1. Tez No: 287557
  2. Yazar: BERKAN ZÖHRA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Enerji tüm endüstrilerin temel ihtiyacıdır. Sürdürülebilir gelişme şartlarını sağlamak için tüm gelişmekte olan ülkeler enerji ihtiyacını karşılamak amacı ile yatırım yapmaktadırlar. Fosil yakıtlara olan bağımlılık genel olarak çevresel problemlere sebep olmaktadır. Bu şartlarda yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması kaçınılmaz görünmektedir. Yenilenebilir enerji kaynakları için yapılan çalışmalar genel olarak güneş, rüzgâr ve dalga enerjisine yoğunlaşmaktadır. Güneş enerjisi gün içinde mümkün olan bir kullanıma sahiptir. Rüzgar enerjisi ise güvenilir değildir. Dalga enerjisi ise tüm okyanuslar ve denizlerden elde edilebilmesi sebebi ile çok yüksek bir potansiyele sahiptir. Dalga enerjisinin bir başka önemli yönü ise benzer yenilenebilir kaynaklara göre daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip olmasıdır.Dalga enerjisini kullanılabilir elektrik enerjisine dönüştüren sistemler dalga enerjisi konvertörü olarak isimlendirilmektedir. Bu sistemlerin yapılmasında en çok karşılaşılan zorluk ortam şartlarının olumsuz etkileri maksimum verim için gereken geometri ve kontrol yapısıdır. Bu amaçla, incelenen sistemin hidrodinamik özellikleri WAMIT programı ile incelenmiştir. Sistemin simülasyon çalışmaları ise MATLAB/SIMULINK paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Proje sonucunda elde edilen optimum çalışma şartları ise, optimum güç çekme ünitesi ayar değerleri olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is an important element of all industries. It can be seen that all developing countries are investing to meet this ever increasing demand for energy for sustainable development. The dependency on fosil fuels appears to be leading to environmental problems. In this case, the use of renewable energy becomes inevitable. The work on renewable energy has mainly focuses on solar, wind and wave energy. The solar energy is limited to day time. The wind energy is un-predictable. The wave energy, on the other hand, has a higher potential as oceans, seas and also shorelines are potential application areas. Another important aspect of the wave energy is that it has a high energy density than the other renewable sources.The systems that convert wave energy into useful energy is called wave energy converter (WEC). One of the main issues in development of such systems is the control application and geometry optimisation of such systems. The presented study aims at developing a control strategy and a geometric model of a WEC system. To achieve the purpose, the hydrodynamic properties of the system are achieved using WAMIT software. The simulation model of the system is achieved in MATLAB/SIMULINK environment. The optimum power settings are provided in the form of power take off settings.