Sivas kentinde hava kirliliğinin incelenmesi
- Tez No: 28758
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN CERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
III ÖZET Bu çalışmada kış aylarında hava kirliliğine büyük oranda ve uzun süreli maruz kalan Sivas kenti kirliliğinin genel durumu ve boyutlarının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Sivas kentinin çeşitli noktalarında kurulan iki örnekleme istasyonunda yapılan ölçümlerde elde edilen kirlilik parametrelerinden kükürtdioksit ve partikül madde miktarları, meteorolojik parametrelerden sıcaklık, rüzgar, basınç ve nem ile aralarında ilişkiler kurularak değerlendirilmiştir. Ayrıca toz kirliliğinin incelenmesi için dört istasyondan toplanan örneklerdeki toz miktarlarına göre kentin yıllık toz kirliliği ve semtlere göre toz kirliliği incelenmiştir. Hava kirliliğinin kaynaklarını araştırmak amacıyla, ısıtmaya yönelik olarak kullanılan kömür örneklerinin analizleri yapılmıştır. Bu kömürler kükürt, kül, uçucu madde, kalori değerine ve kullanıcı grublarma göre değerlendirilmişdir. Sonuç olarak, Sivas kentinin hava kirliliğinin ortaya çıkmasında, bölgenin özelliklerinin, şehir yerleşim planının, meteorolojik özelliklerin ve ısıtma amaçlı kullanılan kömürlerin, en önemli etkenler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, the general state and magnitude of the Sivas city is air pollution, that has great rate and long duration of exposure during winter months, is aimed to be identified. The relations between the pollution parameters sulphurdiokside and particulate material data, which obtained from the two sampling stations settled at different points of Sivas city, and the meteorological parameters temperature, wind, atmospheric pressure and moisture have been evaluated. The annual dust pollution and its area extend has also been investigated by means of the data from four samplings stations. For researching the causes of the air pollution; the analisis of the coal samples which are used for heating have been carried out. The coals are evaluated according to the sulfur, ash, volatile matter, calorific value and the types of usage. It has been concluted that the features of the region, the plan of the settlement, meteorological features and especially the character of the coals used for heating are the most important factors which causes the air pollution.