Suriye Humus kentinde tarihi çevrede savaş sonrası değerlendirme ve rehabilitasyona yönelik öneriler
Recommendations for post-war evaluation and rehabilitation in the historic environment in Homs, Syria
  1. Tez No: 814700
  2. Yazar: VASEEM JARROUJ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 403
Özet
Çalışma dört bölümden oluşmakta ve aşağıdaki konuları içermektedir: Giriş bölümünde, çalışmanın amacı ve kapsamı tanımlanmıştır. Birinci bölümde, konuyla ilgili bağlamsal bir arka plan sağlamak için bir dizi küresel örnek değerlendirilmekte ve genel kavramlar sunulmaktadır. İkinci bölümde, Humus şehri için tarihi ve topoğrafik bir çalışma yapılmış, ardından çalışma alanı özenle seçilmiş ve gerekçeleri netleştirilmiştir. GIS programı tarafından sağlanan yüksek çözünürlüklü hava görüntüleri, belirli bir kentsel bölüm incelenirken saha araştırmasına ek olarak dikkate alınmıştır. Önceki planlardan hasarın boyutuna ilişkin ilk değerlendirme yapılmış ve incelenen alanlar için yeni kimlik kartları çıkarılmıştır. Üçüncü bölüm, araştırma kapsamı açısından en çok odaklanılan düzeydir. Stratejik konumları ve gelecekte geliştirilme olasılıkları açısından öncelikli caddeler gerekçeleri ile birlikte belirlenmiştir. Ayrıca incelenen kentsel alan içinde farklı derecelerde hasara sahip tarihi ve modern yapılardan oluşan iki sokağın siluetini iyileştirmek için yeni tasarım önerileri sunulmuştur. Son bölümde ise“Savaş bir yeniden doğuştur”başlığı altında daha önce yapılan anketlerin sonuçlarının genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Uzman görüşleri alınarak oluşturulan yeni öneriler, savaş öncesi durumla da karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, gelecekteki herhangi bir koruma stratejisi için, temel olarak benimsenebilecek yeni bir hipotez formüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research is divided into four chapters that cover the following subjects: The study's goal and scope are outlined in the introduction. Initially research evaluates a variety of global cases and presents broad principles to offer a context for the subject. Then a historical and topographical research of Homs was conducted, after which the study area was carefully selected and its justifications were defined. When studying a specific urban region, high resolution aerial photographs given by the GIS application were used in addition to the field survey. After that previous plans were used to provide an initial evaluation of the extent of the damage, and new identity cards were produced for the examined locations. In terms of research breadth, this chapter is the most focused priority streets have been identified, along with arguments for their strategic position and future growth potential. In addition, new design recommendations were offered in the analyzed urban area to enhance the silhouette of two streets comprised of old and modern structures with varying degrees of deterioration. In the last section, a broad assessment of the prior polls results was presented under the heading“War is a rebirth.”The revised guidelines, developed through expert input, were also compared to the pre-war condition. As a consequence, a new hypothesis has been developed that may be used to guide any future conservation approach.