Hatay bölgesinde inşaat sektöründe katı atık yönetimi
Solid waste management in Hatay construction sector
  1. Tez No: 287600
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLMİ COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İnşaat sektöründe çalışan ve karar mevkiinde bulunan devlet ya da özel sektörden yüklenici firmalar ile inşaat sektöründe katı atık yönetimi konusunda farkındalıkların belirlenmesi amacı ile yüz yüze görüşülerek anketler yapılmıştır. Yapılan anketlerdeki konu ile ilgili sorulara alınan yanıtlardan yola çıkarak kurumların konuya ilişkin farkındalıkları, eksiklikleri ve eksikliklerin giderilebilmesi için neler yapılabileceği konusuna yer verildi. Yapılan çalışmaların sonucunda ekonomik olarak gelişmiş belediyelerin bu konudaki duyarlılığının ve faaliyetlerinin ciddi boyutlarda olduğu ancak daha küçük ve ekonomik açıdan daha yoksul belediyelerin bu konuda duyarlılığının daha düşük olduğu ve konu ile ilgili ya kağıt üzerinde kalan birtakım kararlarının olduğu ya da hiçbir çalışma yapılmadığı görülmüştür.Konunun yüklenici ayağında ise yüklenicilerin sorulara verdiği yanıtlara dayanarak konuya duyarsız olmadıkları, belediye ve yapı denetim firmalarınca kendilerine yapılan uyarıları dikkate aldıkları ancak konu ile ilgili geri dönüşüme uygun malzeme kullanımı gibi maliyeti artıracak konulara pek de sıcak bakmadıkları görülmektedir. Bu hususta verim alınabilmesi ve dönüşüme uygun malzeme seçimi yapılabilmesinin yolunun devlet teşvikinden geçtiği ve bu hususta sigorta primi, vergi gibi konularda kendilerine yapılacak indirimler ile konunun özendirilebileceği görülmektedir.Gerek yapı denetim firmaları, gerek belediyeler gerekse de yükleniciler yapısal katı atık yönetiminin yapının projelendirme aşamasında başladığı ve geri dönüşümü mümkün çelik vb. malzemelerin kullanılması gerektiği, mevcut yapıların yıkılması ve kazı sonucu açığa çıkan hafriyat malzemelerinin düzenli depo sahalarında depo edilmesi gerektiği konusunda hemfikir oldukları görülmektedir. Ancak bu konuda uygulamada ortaya çıkan yetersizliğin önce denetim mekanizmasının konu ile ilgili yeterli çalışmayı yapmamasından, sonra da konunun ekonomik boyutundan kaynaklandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
To determine the awareness about solid waste management in Turkish construction sector, the survey interview was conducted among public sector institutes that are in an influential positions and private sector contractor firms. From the survey results, the things to be done for increasing the awareness and for overcoming the deficiencies are obtained. It is noted that the developed municipalities have more activities related to this subject and are more serious. But smaller and less economically developed municipalities are less sensitive on the issue and do nothing or getting some decisions which unfortunately stay only on paper.If we look at the private sector section of the subject, the contractors are not insensitive, that they take the warnings given them by municipalities and building inspection firms into account. They, however, are not very enthusiastic about using suitable recyclable materials because these can increase their costs. To increase the competency in using recyclable materials in the civil engineering projects and in being able to choose suitable materials is through government incentives. These incentives may include such reductions as in social insurance service premiums and tax payments.Both building inspection firms and municipalities and also contractors agree on acknowledging that construction solid waste management begins at the stage of preparing the application plans, saying that recyclable materials such as steel should be used, and excavated soil should be deposited in the specifically dedicated areas. But the inadequacies seen in the carrying out the solid waste management comes from first the controlling mechanisms which do not perform as they should and then the economic size of the subject.