Türkiye boru taşımacılığında enerji analizi
Turkey pipeline transportation of energy analysis
- Tez No: 287599
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ATAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Her geçen yıl dünyada enerji kullanımı artmaktadır. Dünyada enerji tüketiminin artmasına paralel olarak taşımacılıkta da daha fazla enerji harcayan araçlar kullanılmaya başlanmıştır. Bu da ülkelerin enerji kullanımının hatırı sayılır bir kısmını oluşturan ulaştırma sektörünün enerji tüketimini yükseltmektedir. Plansız ve geleceğe yönelik olmayan politikalarla yapılan yatırımlar ulaştırma sisteminde türler arasındaki taşımacılık paylarının dengesiz bir şekilde dağılmasına neden olmaktadır. Böylece daha çok enerji tüketen ulaştırma türlerinde daha büyük taşımacılık payı olmaktadır. Ülke çapında ekonomik ve güvenli bir taşıma hizmeti, türlerden birine ağırlık vermekle hiçbir zaman sağlanamaz. İstatistiki verilerden de gelişmekte olduğu açıkça görülen Türkiye'nin sağlıklı ve dengeli büyüme gerçekleştirerek gelişmiş ülkeler arasında yer alması için enerji verimliliğini dikkate alarak gelişime yön vermesi gerekmektedir. Enerji verimliliği politikaları sayesinde, toplam enerji tüketiminde büyük bir paya sahip olan ulaştırma sektöründe Türkiye'de önemli enerji kazanımları elde edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Energy consumption in the world is increasing with each passing year. More energy efficient vehicles have been used with the increase in world energy consumption in transport. This situation increases the transportation sector energy consumption which is a considerable part of the energy use of countries. Investments with unplanned and non-policies for the future causes to unstable disturbition between transport species in transport system. Thus, the larger share of transport is occured in more energy-consuming transport modes. Economic and safe transportation service in country-wide not be provided any time with particular emphasis on one species. To take place between developed countries of Turkey in which serious develpment was clearly seen with statistical data, direction to development is necessary, taking into account of the energy efficiency. An important energy gains are obtained in transportation sector, which has a large share of total energy consumption through energy efficiency policies in Turkey.