Soğuk savaş sonrası Atlantikçilik - Avrupacılık ikileminde Polonya dış politikası
Polish foreign policy in the dilemma of Atlanticism and Europeanism after the cold war
- Tez No: 287642
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÖNMEZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Tezimde, Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle uluslararası sahneye bağımsız bir devlet olarak çıkan Polonya'nın, dış politikasındaki ana konu ve eğilimleri Atlantikçilik ? Avrupacılık ikilemi bağlamında analiz etmekteyim. 1989 sonrası dönemde Polonya öncelikle, güvenliğini sağlamak ve ekonomik kalkınmasını gerçekleştirmek istemiştir. Bu çerçevede yüzünü Batı'ya dönmesi ve Batı'nın iki temel kurumu olan NATO ve Avrupa Birliği'ne üyeliği kendine hedef edinmesi, Polonya'nın tüm dış politika süreç ve çıktılarını belirlemiştir. Güvenlik konusunda NATO'yu ve ABD ile işbirliğini, ekonomik konularda ise Avrupa Birliği'ni tercih eden Polonya'nın bu iki yönelimi, dış politikasında ikilem yaşamasına sebep olmaktadır. Çeşitli dış politika karar ve uygulamalarında bu ikilemin analizini yaparak, Atlantikçiliğin mi yoksa Avrupacılığın mı ağırlıkta olduğunun tespit etmeye çalışmak tezimin ana çerçevesini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I try to analyze the main issues and trends of Polish foreign policy in the context of the dilemma between Atlanticism and Europeanism in post-Cold War era. Poland as a new independent state in international stage, aims at ensuring its security and achieving economic development through the two basic Western alliances: NATO and European Union. These tendencies have been defining all of the Poland?s foreign policy processes and outcomes. Poland chooses to maintain parallel policies and seek for cooperation with the USA in international security issues. Besides, it considers NATO as the main security actor in the world. However, Polish politics towards EU is oriented predominantly on economic motivations and goals. This difference causes a dilemma in Poland?s foreign policy. In this thesis, I aim to analyze this dilemma by questioning which of the orientations is more dominant: Atlanticism and Europeanism?