Girard'ın roman kuramı ışığında bir Oğuz Atay uyarlaması: Tehlikeli oyunlar
Dangerous games: an Oğuz Atay adaptation in the light of girard's novel theory
- Tez No: 287641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM KARABOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada Oğuz Atay'ın Tehlikeli Oyunlar'ı René Girard'ın roman kuramı ışığında ele alınacak ve Seyyar Sahne'nin aynı isimli uyarlaması bu bağlamda incelenecektir. Birinci bölümde Girard'ın kuramı açımlanacak ikinci bölümde ise Tehlikeli Oyunlar'ın Girard'ın ?romansal? olarak nitelediği geleneğe dâhil romanlar arasında olduğu tanıtlanacaktır. Aynı zamanda uyarlamanın dramaturjisinin de tartışılacağı bu bölümden sonra üçüncü bölümde romansal bir yapıtı sahnelerken Seyyar Sahne tarafından dikkat edilen unsurlar, metin düzenleme, sahne tasarımı ve oyuncu yönetimi bağlamında ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
This study will focus on the novel called Tehlikeli Oyunlar by Oğuz Atay and the same named stage adaptation by Seyyar Sahne in consideration of René Girard?s theory of the novel. In the first chapter, Girard?s theory will be expounded and in the second chapter it will be proved that Tehlikeli Oyunlar is one of the novels of the ?novelistic? tradition as Girard calls. After the second chapter in which the dramaturgy of the adaptation will also be discussed; in the third chapter, while staging a novelistic work of art, the factors like text arrangement, stage design and acting direction which are paid attention by Seyyar Sahne, will be analyzed.