Komşuluk politikası çerçevesinde Avrupa Birliği'nin Ermenistan'la ilişkilerinin Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine etkileri
Effects of the european union and Armenia relations within the framework of the European neighbourhood policy on Turkey-European union relations.
  1. Tez No: 287646
  2. Yazar: SENİYE GÜL YILDIRIMKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezde amaç, Komşuluk Politikası çerçevesinde Avrupa Birliği-Ermenistan ilişkilerinin gelişmesinin, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkilerine etkisinin anlaşılmasıdır.Avrupa Komşuluk Politikası 2004 yılında, Avrupa'yı bölen sınır çizgilerinin oluşmasını engellemek ve Avrupa Birliği'nin üyeleri ile komşuları için refah, istikrar ve güvenliğin sağlanması için oluşturulmuştur. Türkiye ile üyelik müzakerelerinin açılacağı kesinleşince, Türkiye'nin tam üye olması durumunda Ermenistan, Gürcistan ve Azerbaycan Avrupa Birliği'nin yeni komşuları olacağından, Avrupa Komşuluk Politikası'na dahil edilmişlerdir. Tezde Avrupa Birliği'nin Komşuluk Politikası, Avrupa Güvenlik Stratejisi'ne ve yumuşak güç tanımına bağlı olarak tartışılmıştır. Ayrıca, Avrupa Birliği'nin Güney Kafkasya ve özellikle Ermenistan'la ilişkisi, Türkiye ile Ermenistan arasındaki, soykırım iddiaları, sınır kapısı sorunu ve Dağlık Karabağ anlaşmazlığı olmak üzere yaşanan sorunlara yer verilmiştir. Son olarak, Avrupa Birliği ile Ermenistan ilişkisinin Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkilerine etkileri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the effects of the development of European Union and Armenia relations within the framework of the European Neighbourhood Policy on Turkey-European Union relations.The European Neighbourhood Policy was developed in 2004, with the objective of avoiding the emergence of new dividing lines in Europe and providing prosperity, stability and security for European Union members and its neighbours. When the opening of Turkey?s accession negotiations became definite, Armenia, Georgia and Azerbaijan were included in European Neighbourhood Policy, because in case of Turkey becoming a new member, they would be the new neighbours of European Union. In this thesis, European Union Neighbourhood Policy is discussed within the framework of European Security Strategy and definition of soft power. Furthermore, the relation of the European Union with South Caucasus and particularly with Armenia, problems between Turkey and Armenia including genocide claims, closed border issue and Nagorno Karabakh dispute were mentioned. In conclusion, the effects of European Union-Armenia relations on Turkey-European Union relations were explained.