Türkiye'de iktisadi büyüme ve istihdam: 1980-2008
Economic growth and employment in turkey: 1980-2008
- Tez No: 287675
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH PAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de 1980'i izleyen dönemde hem iktisadi büyüme ve istihdamdaki gelişimi hem de iktisadi büyüme ve istihdam arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktadır. Bu amaçla, 1980 sonrası dönemde istihdamın ve iktisadi büyümenin niteliği 1980 öncesi dönem ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Sonuçlar GSYİH ve istihdamın ortalama artış hızlarının ve iki değişken arasındaki ilişkinin 1980 öncesine göre azaldığını göstermektedir. 2000 sonrası dönem ise, 2000 öncesinden net şekilde ayrılmaktadır. Bu dönemde ?istihdamsız büyüme? süreci yaşanmıştır.Çoğunlukla bu olumsuz tablonun ana nedeninin IMF güdümündeki neoliberal politikalar olduğu kabul edilmektedir. Bu çalışmaya göre de ilgili sorunlar konusunda neoliberal politikaların önemli bir etkisi vardır ve bu doğrultuda neoliberal tezin geçersiz olduğu ileri sürülmektedir. Fakat bu düşünce yanında, aslen 1980 sonrasında değişen ekonomik gelişmenin altındaki maddi temeller araştırılmaktadır. Bu nedenle, sorunun kaynağı, dünya ile eşitsiz ve bileşik gelişim içinde, Türkiye'de sermaye birikiminin nesnel koşullarında ve çelişkili yapısında aranmıştır. Son olarak istihdamsız büyümenin pratikteki nedenleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, examines not only the economic growth and employment, but also the relationship between economic growth and employment in the period following 1980 in Turkey. Therefore, the quality of employment and economic growth has been analiyzied for post 1980 in comparison to pre 1980 period. Results show that there is a strong declivitiy in avarage growth rate of GDP and employment and degree of releationship between these two variables. Besides the period of post 2000 is clearly separated from the period of pre 2000. In this period, it has been experienced a period of ?growth without job?.Mostly, neoliberal policies which is determined by IMF is accepted as the main reason of this unfavorable report. According to this study, neoliberal policies has a significant affect about related problems as well and it is asserted that neoliberal thesis was invalid. However besides this idea, it?s researched essentially the base reasons of changement of economic development in post 1980. For this reason, source of problems has been searched objective conditions of capital accumulation and its contradictory structural within uneven and combined development by world in Turkey. Finally, the practical reasons of growth without job have been analyzied.