Aile işletmelerinde personel temin ve seçim sürecinin incelenmesi ve keşfedici bir araştırma
The investigation of staff supply and selection process in family businesses and an finder research
  1. Tez No: 287674
  2. Yazar: DİDEM AYGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ZEKİ SADULLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Günümüzde Türkiye ekonomisinde ve İtalya, İspanya, Almanya, A.B.D. gibi gelişmiş ülkelerin ekonomilerinde aile işletmeleri çok önemli bir yere sahiptir. Bu ülkelerin ekonomilerinde söz sahibi olan işletmeler çoğunlukla aile işletmeleri ya da aile işletmesi olarak kurulmuş ancak daha sonra aile işletmesi olma özelliğini yitirmiş işletmelerdir. Avrupa ülkelerinde ve Amerika'da 100-200 yıllık aile işletmeleri mevcuttur. Ülkemizde ise, aile işletmelerinin tüm işletmelere oranı % 90ların üzerinde olmasına rağmen yaşam süreleri çok uzun olmamaktadır. Yaşam sürelerinin uzun olması için yoğun rekabet ortamında faaliyet gösteren işletmelerin sağlam temellere dayanan yönetim sistemleri olmalı ve bu sistem içinde işletmenin tüm birimleri görev ve sorumluluklarını yerine getirmelidir. Bu aşamada işletmede mevcut olan birimlerden insan kaynakları birimi öne çıkmaktadır. Çünkü bir işletmenin faaliyetini sürdürmesi için gerekli olan en önemli unsur insandır.Personel temin ve seçim süreci, insan kaynakları yönetiminin en önemli fonksiyonlarından biridir. Çünkü doğru işe doğru personeli bulmak, hem işlerin sağlıklı bir şekilde yürümesini hem de personelin başarısını sağlamaktadır. Sağlıklı bir temin ? seçim süreci, işletmenin hedeflerini gerçekleştirme aşamasında da etkin bir rol oynamaktadır. İnsan kaynakları birimlerinde uygulanan personel temin ve seçim süreçlerinde, en alt düzeyden en üst düzeye kadar mevcut olan tüm pozisyonlara ve işletme yapısına uygun personelin işletmeye kazandırılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Family businesses have an important place in Turkey's economy today and in the economies of developed countries such as Italy, Spain, Germany, and U.S.A. Businesses which have a say in these economies of these countries are family businesses or are businesses which first became established as a family owned business, but then lost this property. There are 100-200 years family businesses in European countries and America. In our country, even though family businesses are over on the 90's% of all businesses, survival of them is not very long. To ensure the long life span of companies operating in the intense competitive environment management systems should be based on solid foundations and that all business units within the system must fulfill the duties and responsibilities. The human resource units stand out from the existing business units. Because the most important factor for a business to maintain its activity is people.Procurement and personnel selection process is one of the most important functions of H.R.M. Because finding the right personnel for the right work provides with both allowing the execution of work and ensuring the success of the staff. A healthy supply - the selection process plays an active role in the realization stage of business goals as well. In procurement and selection process applying in the Human Resource departments, a personnel who is appropriate to the available all positions from the lowest level to the highest-level and to the operational structure is aimed to win the business.