Kentsel yaşamın sosyokültürel açıdan sağlığa yansıması
A reflection of urban life on health from a social and cultural perspective
  1. Tez No: 287678
  2. Yazar: OYA TOPDEMİR KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYLAN AKKAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Üreme, insanoğlunun varoluşundan bugüne dek varlığını sürdürebilmek için gerekli gördüğü temel gereksinimlerinden biridir. Üremeye engel olan infertilite ise, az gelişmiş ülkelerde daha yoğun hissedilmek üzere neredeyse tüm toplumların ortak sorunu görünümündedir.Bu çalışmada, kentsel alanlarda yaşamanın meydana getirdiği sosyal ve kültürel dinamizmin, infertilite problemi yaşayan kadınlar üzerindeki yansımaları incelenmiştir.İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Bilim Dalı ÜYTE Merkezi'ne (Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi) tüp bebek tedavisi için başvuran, Primer İnfertilite teşhisi konulmuş yani hiç gebe kalmamış, en az 3 yıldır evli ve 23-39 yaş aralığında olan kadınlarla mülakat ve gözlem tekniği ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Kadınların, üyesi oldukları toplumun etkisiyle kentte infertiliteyi algılayış ve ifade ediş şekilleri, edindikleri tecrübeler ve infertilitenin neden olduğu sonuçlar, yaşadıkları sosyal ortamlar da dikkate alınarak tespit edilmiştir. Böylece bilişsel perspektiflerin sebebiyet verdiği sosyokültürel değişim, sosyal antropolojik açıdan ele alınarak açığa çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reproduction is a fundamental anticipation of mankind to survive since his dawn on earth. The infertility which overshadows this anticipation is visualised as a common problem of all societies causing an even marked personal devastation among women of underdeveloped countries.İn this study the reflections of the social and cultural dynamism arousing from living in urban areas on those women who experience infertility problem are taken into consideration.Female patients who have applied to the Center for Assisted Reproductive Technologies of Reproductive Endocrinology and Infertility Department of Obstetrics and Gynecology İstanbul University, Cerrahpaşa Medical Faculty for in vitro fertilization treatment and who would meet the criteria to be aged betwen 23-39, married for at least 3 years, diagnosed as primary infertile (never been pregnant) have been subjected to one to one (closed) interview, observation and follow-up questionnary technique. The way urbanised women conceptionalize and express infertility under the effect of their society, visions they gain as a result of living with infertility are documented in the context of the urban life and the social circumstances they are a part of. Thus the sociocultural transformation which has originated from their perspective of the cognitive have been tried to be exposed while being discussed with a social anthropological regard.