Pers hakimiyeti altında Batı Anadolu
Western anatolia under the Qersian rule
- Tez No: 287707
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA H. SAYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
?Pers hâkimiyeti altında Batı Anadolu? başlığı altında ele aldığımız konumuzun kapsamında kuzeyde Troas Bölgesi'nden başlamak üzere güneye doğru Bithynia, Mysia, Aiolis, Ionia, Lydia, Karia ve Lykia bölgeleri yer almaktadır. İ. Ö. 547/46 yılında Perslerin Lydia Krallığı'nın başkenti Sardeis'i ele geçirmesiyle başlayan ve İ. Ö. 334 yılında yapılan Granikos Savaşı sonucunda Büyük İskender'in Anadolu'daki Pers hâkimiyetine son vermesiyle noktalanan yaklaşık iki yüz yıllık süreçte Batı Anadolu kentlerinin durumu politik, ekonomik ve kültürel açılardan değerlendirilmiştir. Pers hâkimiyeti öncesinde ekonomik açıdan önemli bir refah düzeyine ulaşmış olan Batı Anadolu kentleri bu duruma paralel olarak bilim ve sanat dallarında da önemli merkezler haline gelmişlerdi. Pers işgalinden sonra, Pers-Yunan Savaşları ve Atina ile Sparta arasındaki çekişmenin doğurduğu Peloponnesos Savaşları nedeniyle sürekli savaş durumunda kalmaktan ve sözünü ettiğimiz egemen güçlere ödedikleri vergiler yüzünden ekonomik açıdan oldukça hırpalanmışlardır. Bu olumsuzluklar kentlerin mimari ve sanatsal faaliyetlerine de yansımış ve bu faaliyetleri neredeyse durma noktasına getirmiştir. Sanatsal açıdan her iki kültürün de birbirlerinden etkilenmiş olmaları beklenen bir durumdur. Ancak bölgede Pers etkisi taşıdığı düşünülen eser sayısı oldukça sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
?Western Anatolia under the Persian rule?, which is the main subject our the thesis, covers Bithynia, Mysia, Aiolis, Ionia, Lydia, Caria and Lycia to the south starting from the Troad. The 200 years that began with the capture of the Lydian capital Sardeis by the Persians in 547/6 BC closed in 334 BC by Alexander the Great Battle of Granicus, which brought an end to the Persian rule, was evaluated from political, economical and cultural perspectives. Anatolian cities, which had flourished before the pre-Persian period, had also become centres of culture and science. After the Persian invasion, the Persian Wars, the Peloponnesian Wars broke out due to the struggle between Athens and Sparta, and heavy taxes imposed by the dominant powers, the cities were economically declined. This negative developments were reflected in the cities? architectural and artistic activities, which came to a halt. Mutual influences in art is expected, but the number of Persian-influenced works in the region are small.