Türk basınında 1946-1950 dönemi Demokrat Parti'nin demokrasi konusundaki muhalefeti
The opposition of Democrat Party concerning democracy within the years 1946-1950 in the Turkish Press
  1. Tez No: 287706
  2. Yazar: AYŞE NUR MENEKŞE ÇALIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEZMİ ERASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Türk Basınında 1946-1950 Dönemi Demokrat Parti'nin Demokrasi Konusundaki Muhalefeti? konulu çalışmamızda, kamuoyunun sesi olan basının penceresinden o dönem halkının yaşadığı değişim ve dönüşüm, demokrasilerin vazgeçilmez unsuru olan muhalefet gücünün serüveni ve muhalefet hareketinin adım adım başarıya ulaşması ele alınmaya çalışılmıştır.Demokrasinin ferdi düzeyde nasıl geliştiğini, kendi dışındakilere tahammül etme bilincinin ne ölçüde aşılandığını ortaya koymaya çalıştığımız bu çalışmamızda yararlanılan malzemenin büyük bir kısmını süreli yayınlar oluşturmuştur. 1946-1950 Döneminin Türk Demokrasi tarihine geçişte önemli bir safhayı oluşturduğu bilinen bir gerçektir. Bu dönemin olaylarını irdelerken, demokrasiye geçişin ilk yıllarında Cumhuriyet Halk Partisi'nin içinde bulunduğu durum, Türkiye'nin siyasi yapılanmasında kendisini nasıl yenileyeceğine dair görüşler çalışmamızda önemli bir yer tutmaktadır. İktidarın muhalefete bakış açısını ve muhalefetin iktidardan istediklerini siyasilerin ve dönemin aydınlarının ifadeleriyle vermeye çalıştığımız tezimizde bu dönem basınında yer alan haberler ve makaleler bize büyük ölçüde yardımcı olmuştur.Çalışmanın amacı CHP'nin iktidar, DP'nin ise muhalefet dönemlerindeki ilişkilerinin, muhalefet perspektifinden incelenmesidir. Tez, dünü ile demokrasi gerçeğini gözler önüne sermesi açısından bugüne de ışık tutacaktır.Bu çalışmamız sırasında, konunun tespitinde ve tez planının hazırlanmasında bana yol gösteren değerli hocam ve tez danışmanım Doç. Dr. Cezmi Eraslan'a, bizleri ilmi noktada edindikleri tecrübe ile yetiştiren ve bilgilerini bizlerden esirgemeyen Hocalarım Prof. Dr. Mehmet Saray, Doç. Dr. Ali Arslan ve Doç. Dr. Mustafa Budak'a sonsuz teşekkürlerimi arz ediyorum.ANAHTAR KELİMELER:Cumhuriyet Halk PartisiDemokrat Parti1946-1950 YıllarıDemokrasiÇok partili hayata geçiş
Özet (Çeviri)
In our research on ? the opposition of Democrat Party concerning democracy within the years 1946-1950 in the Turkish Press ? the change and the transformation which the public has experienced then, the adventure of the power of the opposition which is vital to all democracies and how the opposition movement succeeded step by step is evaluated through the window of the press which was the voice of the public.Most of the resources we have used in this research include periodicals through with which we have tried to explain how democracy developed individually and to what what extent the conciousness of tolerating others is internalised. It is a well-known fact that this era between 1946-1950 formed an important phase in the transition of the history of Turkish Democracy.While elaborating on the events of this era, the situation of Republican People?s Party in the early years of the transition to democracy and the views regarding how it would renew itself in Turkey?s political structuring will occupy an important place in our research. In our thesis study which we have tried to express the approach of the ruling party towards the opposition and what the opposition expected from the ruling party through the quotations of the politicians and the intellectuals of the given era,the news and the articles which appeared then in the press made considerable contribution to our study.The objective of the research is to investigate the relations of CHP while it was the ruling party and DP the opposition party from the perspective of the opposition.This thesis study will also shed light on today in terms of displaying explicitly the reality of democracy in the past.I would like to offer my endless thanks to my respected teacher Associate Professor Cezmi Eraslan , who was my consultant and contributed to me with the selection of the thesis title and the planning and also to Professor Mehmet Saray, Associate Professor Ali Arslan and Associate Professor Mustafa Budak , who educated us with their valuable academic experience and knowledge sharing all that with us generously during this research process.KEY WORDS:Republican People?s PartyDemocratic PartyThe years 1946-1950DemocracyTransition to multi-party system,