Eskiçağda Uşak ve çevresi (En eski devirlerden M.S.395 yılına kadar)
Uşak and its vicinity in ancient time (From the oldest times to 395 A.D.)
  1. Tez No: 393119
  2. Yazar: ÜMRAN OZAN KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR KOÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Araştırma konumuz Uşak'ın prehistorik döneminden M.S 395 yılına kadar olan dönemi kapsamaktadır. Uşak, tarihöncesi ve sonrası dönemlerde Batı Anadolu ile Orta Anadolu arasında önemli bir noktada bulunmaktaydı. Bu durum bölgenin ticari, askeri ve kültürel etkileşimin en yoğun bir yer haline gelmesine neden olmuştur. M.Ö II. binyılda Hitit Devleti ile Arzawa sınırında olan bu bölge, M.Ö I. binyılda da Phrygia, Lydia, Pers, Hellen ve Roma hâkimiyeti altında bulunmuştur. Çalışmamızda basılı kaynakların yanı sıra ilk defa geniş kapsamlı bir şekilde Uşak İli Sivaslı İlçesi'nde yapılan yüzey araştırmasının sonucunda elde edilen seramikler ve envanterlik buluntulardan yararlanılmıştır. Seramikler dönemleri ve özellikleri bakımından sınıflandırılmış ve fotoğraflanmıştır. Uşak'ın Eskiçağ Tarihinin daha iyi anlaşılmasını sağlamak için böyle bir çalışma yaptık. Amacımız bugüne kadar Uşak ve çevresinde yapılan çalışmalara ve ileride yapılacak olanlara da katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
The theme of our research encloses the period of Uşak's prehistoric period untill A.D 395. Uşak was located in an important (notable) place between West Anatolia and Central Anatolia. For this reason that region developed in themes of culture, military and trade. In II. Millenium B.C. the region which had been borderland between Hittite and Arzawa, was dominated by Phrygian, Lydians, Persian and Romans in I. Millenium B.C. In our research besides written references we made use of valuable inventory foundling and ceramics gotten as a result of surface survey around Sivaslı, Uşak. That ceramics were classified according to its characters and ages. Our aim is to help the researhes and studies would be in the future in Uşak and its vicinities.