İstanbul Üniversitesi Kütüphanesin'deki sarf ve nahve dair Arapça yazmalar (?- ?)
Morpholpgy and syntax (?- ?)Arabic manuscripts in University of Istanbul Library
  1. Tez No: 287709
  2. Yazar: YEŞİM KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİD YAŞAR KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Tezimizde İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesin'de bulunan Sarf ve Nahve dair yazma eserleri ( ? - ? ) kısaca tanıtmaya çalıştık. Ayrıca yazma eserlere ulaşma konusunda bir bilinç oluşturup bu değerli mirasa sahip çıkılması ve Türkiye'de yazma eser çalışmalarına bir katkı sağlamak da amaçlarımız arasındadır.Bu araştırmanın giriş kısmında yazma eserlerin tanıtımı hakkında kısa bilgi verildi. Ardından İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi hakkında detaya girilmeden kısa ve öz bilgi verilmeye çalışıldı.Çalışmamızın konusunu oluşturan Sarf ve Nahve dair yazma eserler ( ? - ? ) ise üçüncü bölümde kısaca verilmeye çalışıldı. Tezimizde yüzonbir adet eser üzerinde inceleme yapılmış, bu eserlerin nüsha özellikleri, içerikleri ve müellifleri hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the aim is to present the hand-written grammer books of Arab language, morpholpgy (sarf) and syntax (nahiv) ( ? - ? ) in University of İstanbul Library of Rare Works. Making consciousness to reach and to look after hand-written works of our cultural inheritance and to contribute the works written by hand are another goals of it.In the introduction part, the presantation of handwritten manuscripts are explained mainly. Afterwards, about University of İstanbul Library is introduced shortly.The third section the basic opus is researched. İn our thesis a hundred and eleven manuscripts have been examined and information about the features of copy, about the contents and authors of these Works has been given.