Doğu Karadeniz bölgesindeki fidanlıklara zarar veren böcekler
  1. Tez No: 28771
  2. Yazar: OĞUZ KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu çalışma Doğu Karadeniz bölgesindeki fidanlıklarda, fidanlara zarar veren böceklerin tesbit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Ordu'dan Gürcistan sınırına kadar toplam 14 fidanlıkta araştırma ve inceleme yapılmıştır. Neticede ormancılık yönünden zararlı toplam 17 tür böcek tesbit edilmiştir. Tesbit edilen zararlı türler: Gryllotalpa gryllotalpa L. (Dana burnu) 'ye gidilen bütün fidanlıklarda rastlanmıştır. Phyllaphis fagi (Linnaeus) 'ye kayın fidanı üretilen bütün fidanlıklarda tesadüf edilmiştir. Mindarus abietinus Koch.'a Giresun-Kemerköprü fidanlığında rastlanmış ve Göknar fidan- larındaki zararı tesbit edilmiştir. Pineus oriental is (Dreyfus) Ordu fidanlığında Ladin sürgünleri üzerinde görülmüştür. Amphimallan solstitiale (L.), Melolontha melolontha (L.), Polyphylla fullo (L.)'nun larvaları ve erginleri çeşitli fidanlıklarda bulunmuştur. Chrysomela populi L.'nin Bayburt fidanlığında ergin ve larvalarına kavak fidanları üzerinde yiyim yaparken rastlanmıştır. Hylobius abietis (L.)'in larvalarına Pazar-Dudka orman fidanlığında, ladin fidanlarının köklerini kemirdigi görülmüştür. Rhyacionia buoliana (Deniz and Schif fermüller) zararına Bayburt fidanlı ğında sarıçam. fidanlarında rastlanmıştır. Diprion pini (L.)'nin yalancı tırtılları, Borçka-Karagöl ve Şavşat fidanlığında zarar yaparken tesbit edilmiştir. Bu böceklere karşı fidanlıklarda alınması gerekli önlemler incelenmiş ve“Literatür”taraması neticesinde mücadele yöntemleri ortaya konulmuştur. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to find out the harmful 1 insects in the nurseries. The study area is between Ordu and the border Georgia and There are 14 nurseries in this area. 17 harmful 1 insects species have been found in this nurseries. Harmful insect which were surveyd: Gryllotalpa gryllotalpa L. was surveyed in the all nurseries. Phyllaphis fagi (Linnaeus) was surveyed in all nurseries where beech seedling is produced. In the nursery of Kemerköprü (Giresun), Mindarus abietinus Koch, was found and it's damage was observed on seedlings of Abies nordmanniana. In the nursery of Ordu, Pineus orientalis (Dreyfus) was found on the shoots of spruce seedlings. Larvae and adults of Amphimallon solstitiale (L.), Melolontha melolontha (L.), Polyphylla fullo (L.) were seen in the most nurseries. The adult and larvae of Chrysomela populi (L.) were observed on poplar seedlings. The larvaes of Hylobius abietus (L.) were observed gnawing roots of spruce seedlings on Dudka (Pazar) nursery. In Bayburt nursery, on Scotch pine Rhyacionia buoliana (Denis and Schiffermüller) and in Karagöl and Savsat nurseries» Diprion pini (L.) were surveyed. The control methods of these insects have been described according to the literature. VI