Doğu Karadeniz Bölgesinde doğal olarak yetişen crocus vallicola herbert' in doku kültürü ile üretimi
Production of the crocus vallicola herbert which grows up naturally in Eastern Karadeniz Region, in tissue culture
- Tez No: 332121
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA VAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada gerek çiçek yapısı gerek göz alıcı görünümleriyle potansiyel süs bitkisi olan ancak üretimlerinin gerçekleştirilememesi nedeniyle fidanlıklarda bulunmayan ayrıca kırsal mekanlarda ise insan etkisiyle tahrip edilerek yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Crocus vallicola? nın, doku kültürü yöntemleri kullanılarak etkili bir vejetatif çoğaltma ortamının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bunun sonucunda bu taksonun kitlesel üretimine geçilmesiyle neslinin devamının sağlanması için üreticilere ışık tutulması, peyzaj planlamalarına kazandırılması, ilaç ve besin sanayisi için hammadde temin edilmesi hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda doku kültürü üretim yöntemlerinden organ kültürü kullanılarak, Crocus vallicola? dan alınan korm eksplantları BAP + NAA, BAP + 2,4-D, BAP + IBA, BAP + IAA, BAP + Kinetin, NAA ve 2,4-D doz kombinasyonlarını içeren MS ortamında kültüre alınmıştır. Denemeler sonunda BAP + NAA ve BAP + 2,4-D doz kombinasyonlarının eklendiği MS ortamında % 13,3 ve % 2,5 oranlarında korm oluşumu tespit edilmiştir. Canlılık oranının ise en yüksek % 93,3 ile 0,5 BAP + 5 NAA, en düşük % 6,7 ile 10 BAP + 2,5 NAA doz kombinasyonlarının eklendiği MS ortamında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to improve the Crocus vallicola? s effective vegetative propagation medium by using tissue culture methods. Crocus vallicola is a potential foliage plant with its flower structure or attractive appearance. It has not been considered as an ornamental plant as its production was not achieved yet. Furthermore, natural occurrence of Crocus vallicola is adversely affected by human disturbance. As a result, by exceeding to mass production of this taxon, we aimed to shed light on producers, bring in landscape planning, assure raw material for drug and food industry for providing generation persistence of the taxon. In the direction of this aim, corm explants of Crocus vallicola were cultured in MS medium containing BAP + NAA, BAP + 2,4-D, BAP + IAA, BAP + Kinetin, NAA and 2,4-D dose combinations by using organ culture methodology of tissue culture. After several trials, corm formations were detected in MS medium containing BAP + NAA and BAP + 2,4-D by 13,3 % and 2,5 %. The highest vitality ratio was observed in MS medium with BAP + NAA by 93,3 % and 6,7 % respectively.